Loading...
Turistické cíle • Příroda • Skalní útvar
Pekařova brána se nachází na silnici pod obcí Lažany mezi Libošovicemi a Vyskeří severně od Sobotky. Brána vznikla při stavbě silnice, když její stavitelé narazili na skálu místními nazývanou Mnich. Místo odstřelu skály naši moudří předci rozhodli, že ji zachovají a vytesali do ní gotický oblouk a její vrch zpřístupnili po schodech. Název Pekařova brána je odvozen o Pekařovy stezky pojmenované po českém historiku PhDr. Josefu Pekařovi. Původní turistická stezka, která místy původně vedla spojovala hrady Kost a Valdštejn.
Pekařova brána se nám postavila do cesty v rámci dovolené v Českém ráji, když jsme z hradu Kost jeli do obce Vyskeř. Když se tento krásný skalní útvar vynořil za zatáčkou okamžitě se nám zalíbil. Kousek před bránou jsme zastavili na kraji silnice a vydali se k ní. Prošli jsme pod obloukem a po schodech se vydali nahoru. Nezapomněli jsme si zde vyzvednout kešku a pak jsme se posadili nad silnicí a pozorovali skromné dění pode sebou. Občas projelo auto a asi po deseti minutách jsme se zvedli a vrátili se k autu.
Zaujalo nás, že brána vznikla při stavbě silnice, když její stavitelé narazili na skálu místními nazývanou Mnich. Líbilo se nám, že místo aby skálu celou odstřelili, tak se stavitelé rozhodli ji zachovat skály a vytesat lomený oblouk pro průjezd povozů a průchod pěších. Vznikla tak tvarově zajímavá brána vytvořená zčásti přírodou a zčásti lidskou rukou, která nás opravdu ohromila svou krásou.
Z historie jsme se dále dozvěděli, že útvar nese jméno známého českého historika Josefa Pekaře, po němž se říká i turistické stezce vedoucí z Valdštejna na Kost.
Pak jsme již nasedli do vozu a odjeli do obce Vyskeř.
http://www.kudyznudy.cz/Aktivity-a-akce/Aktivity/Pekarova-brana-v-Ceskem-raji.aspx
Když člověk jede po silnici III/27926 od obce Vyskeř směrem na Sobotku, tak se blíží do údolí říčky Žehrovka (levostranný přítok Jizery) a současně k hranici Libereckého a Královéhradeckého kraje. Kousek před Pleskotským mlýnem projíždí tunelem. Většina lidí, kteří jsou zde poprvé, tak neprojíždí plynule, nýbrž zastaví. On to vlastně není tunel, ale umělecké dílo.
Nejenom svým vzhledem zaujme projíždějící, ale také tím, že by se mělo jednat o nejkratší tunel u nás. A svojí délkou 5,2 metru v nejdelší části a 3,4 metry v nejkratší možná i v Evropě, ale neviděl jsem srovnání. Většinou se totiž všude uvádějí nejdelší tunely.
Tunel byl pojmenován po významném českém historikovi PhDr. Josefu Pekařovi, jelikož tudy vedla stezka tohoto názvu.
Obec Vyskeř nechala tunel oficiálně přeměřit a poté ho zaregistrovala Agentura Dobrý den v sobotu 16. června 2018 a poté byl zapsán do České knihy rekordů.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/
Tunel je stavba, která vede pod zemí skrz krajinnou vyvýšeninu. Tak praví encyklopedie. Tudíž je jasné, že nechci poukázat na nějaký politický tunel, kterých se u nás realizovalo v minulých letech možná více než těch dopravních.
To jsme se takto jednou rozhodli hledat v Českém ráji zajímavá místa. Jedním z nich je tunel, který se nachází na úzké komunikaci III/27926 vedoucí z obce Vyskeř směrem k městu Sobotka. Když se člověk blíží do údolí říčky Žehrovka (levostranný přítok Jizery) a současně k hranici Libereckého a Královéhradeckého kraje, tak je potřeba zbystřit. Kousek před Pleskotským mlýnem každý, kdo tudy projíždí poprvé, zpomalí nebo většinou rovnou zastaví.
Podle všeho to vypadá, že vám chci ukázat dopravní stavbu. Ono to je však vlastně krásné umělecké dílo. Skalní tunel ve tvaru lomeného oblouku byl vytesán do pískovcové skály Mnich při stavbě zmíněné silnice v roce 1914. Je vysoký 4,9 metru, široký 5 metrů a z boku je přístupný po schodech.
Některé tunely se z důvodu urychlení práce razily ze dvou stran proti sobě. V tomto případě to ale nebylo třeba. Zdejší tunel zaujme projíždějící nejenom svým vzhledem, ale také tím, že by se mělo jednat o nejkratší tunel u nás. A svojí délkou 5,2 metru v nejdelší části a 3,4 metry v nejkratší svém úseku možná i získává prvenství v Evropě, ale neviděl jsem srovnání. Většinou se totiž všude uvádějí nejdelší tunely. Na ty krátké se nějak zapomnělo.
V každém případě to byli určitě velice šikovní tuneláři v té době. Mám na mysli klasické tunelování, při kterém se lidé většinou zapotí, ušpiní a finanční ohodnocení jejich práce také není kdovíjaké. V některých případech se jedná dokonce o nebezpečnou práci. Naštěstí měli patronku, svatou Barboru, ke které se mohli pomodlit.
Dnes je oblíbené moderní tunelování. Lidé se při něm většinou nezpotí, neumažou a ty zisky nejsou vůbec špatné. Důležitý rozdíl je také v tom, že při tomto druhu tunelování nemusí skoro vůbec pracovat. A kdyby jim šlo o život, tak se obrátí na své patrony na vládní či parlamentní úrovni. Modlit se také nemusí, stačí jedna malá přihrávka, nezáleží, zda dotační či v krabici od vína.
Ale zpět na jednu z významných lokalit v Českém ráji, která od dalších není výtvorem přírodním nýbrž lidským. Zmíněný kouzelný tunel byl pojmenován po významném českém historikovi PhDr. Josefu Pekařovi, stejně jako turistická stezka, která vede kolem.
Obec Vyskeř nechala tunel oficiálně přeměřit v sobotu 16. června 2018 a poté ho zaregistrovala Agentura Dobrý den a zapsala do České knihy rekordů.
Další má povídání o některých navštívených místech a cestách se nacházejí na mém blogu: http://bubinga.blog.cz/ a také na stránkách iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/