Loading...
Turistické cíle • Ostatní • Zajímavost
Kousek za hlavním vstupem do Prachovských skal na křižovatce pěších cest neunikne pozornosti návštěvníků dřevěná plastika obklopená dřevěným mobiliářem (křesílkem, lehátkem a lavičkou) z jedné strany a informačním panelem ze strany druhé.
Dřevěná plastika je zhotovená z kmene stoletého prachovského buku. V jejím prostředku je znázorněná tvář Pelíška, který je odedávna symbolem, duchem a ochráncem Prachovských skal a všeho dobrého v nich. Legendy o Pelíškovi, jeho činy a zásluhy se v ústním podání předávaly z generace na generaci. Pelíšek svými bylinkami uzdravoval nemocné, pomáhal potřebným a zasahoval proti každé nepravosti. Pelíšek stále bdí a hlídá své území.
Na plastice nad hlavou Pelíška je vyřezán symbol slunce, na zadní straně potom zástupci hmyzu, ptáků, ještěrů a duch lesa a skal. Dílo znázorňuje touhu žít v rovnováze s přírodou nikoli jí vládnout.
A pokud v díle spatřujete prvky maorské kultury, nemýlíte se. Autor plastiky Jan Rampas (*1973), rodák z nedalekého Jičína, žil tři roky na Novém Zélandu. Fascinovala ho zde maorská kultura, její těsné spojení s přírodou. Čerpá z ní náměty a energii.
Dílo Jan Rampas vyřezával celé dva roky. Napouštěl jej v tlakové komoře, hloubkově impregnoval a nakonec natřel fermežovou barvou. Plastika je vložená do konstrukce z ocelových plátů a nasazená na ocelové kotvící trny čnící z betonového základu. Staticky je tak zajištěná proti vyvrácení. Její osazení proběhlo v roce 2007. Dřevěný informační panel přibyl o čtyři roky později na jaře roku 2011.
Pokud si chcete prohlédnou další řezbářská díla Jana Rampase, můžete na www.rezbanie.cz.