Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Na místě dnešního pozdněbarokního kostelíka stávala první stavba již za Boleslava II. Pobožného. (Podle pověsti kníže zavítal do Šáreckého lesa, kde byli pohřbeni Ctiradovi bojovníci a na místě ho napadl medvěd, snažíc se ho rozsápat. Knížete zachránil zjevený svatý Matěj a na tomto místě mu byl vystavěn Kostelík jako vyjádření díků.) Tato pověst byla zaznamenána v Hájkově kronice, což jí na pravdě zrovna mnoho nepřidává, první zmínka o Kostelíku je však až z roku 1404.
Roku 1770 byl nedostačující Kostelík zbořen a nahrazen novým, vystavěným již ve stylu pozdního baroka. Stavba nad Šáreckým údolím byla vystavěna za podpory Františka Xavera Strachovského rytíře ze Strachovic, probošta Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze a dokončen o rok později.
V interiéru vyniká hlavní rokokový oltář s obrazem svatého Matěje, v pozadí s pověstí o založení kostela a erbem hlavního donátora. Barokní reliéf na bočním oltáři byl bohužel v 90. letech zcizen a nahrazen moderním obrazem Jiřího Anderleho. Hlavním lákadlem dejvického hřbitovního kostela je však sbírka několika betlémů, vystavovaných v období Adventu a Vánoc v interiéru.
Tradice perníkových jesliček se začala psát roku 1972, kdy začínal ve Farnosti u svatého Matěje působit mladý páter Machač, který dostal od akademické malířky Heleny Horálkové několik perníkových figurek pro ministranty za zaopatření její maminky. Naštěstí je páter vystavil v kostele a další roky se betlém rozrostl na úctyhodných 300 figurek krojovaných postav. Tradici perníkového betléma pak od roku 2002 převzal učeň paní Horálkové - Daniel Zítka. Mimo toho je tu ještě vystaven pohyblivý dřevěný betlém pana Otruby a několik dalších dílek.
Přijďte nasát vánoční atmosféru a vůní perníčků!
Otevírací doba kostela s betlémy: http://www.matejstranti.com/docs/Pernikove_jeslicky2012_13.pdf