Loading...

Petrohrad (v Čechách) a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého

Turistické cíle Socha

Sv. Jan Nepomucký byl generální vikář pražského arcibiskupa, mučedník katolické církve a také jeden z českých zemských patronů. Datum jeho narození není přesně známo, ale úmrtí ano. Stalo se tak přesně před 623 lety, 20. března 1393. Pocházel ze vsi Pomuk, dnešního Nepomuku, městečka v západních Čechách, které v té době spadalo pod cisterciácký klášter. Místo narození i následné pokřtění v místním kostele je jasné, shodují se na tom všichni. Jisté pochyby však panují ohledně data narození. A nejde jenom o dni, ale ani o roku jeho narození není žádný přesný záznam. Uvádí se první polovina 14. století, nejčastěji mezi lety 1340 až 1350. Určení věku převážné většiny lidí z dané doby je složité. Datum úmrtí u těch, co byli slavní nebo k nim váže nějaká událost, je často známo. Den narození ale málokdy, proto se objevují pokusy to vypočítat. První časový údaj, který se vztahuje k osobě Jana (Johánka) z Pomuku, je rok 1369. V této době, po studiích na pražské univerzitě, se stal veřejným notářem a odborníci odhadují, že mu mohlo být přibližně 25 let. Následně dělal písaře, oltářníka a faráře. V roce 1383 odchází do italské Padovy, kde studuje čtyři roky na slavné universitě kanovnické právo. Dosažený titul „doktor dekretů“ mu po návratu do Čech otevřelo cestu do pražské arcidiecéze. Od 1. října 1389 se stal kanovníkem kolegiátní kapituly sv. Petra a Pavla na Vyšehradě.

Asi nejdůležitější etapa jeho života začala v roce 1389, kdy byl jmenován generálním vikářem pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Tento úřad díky svým pravomocím hrál podstatnou roli ve správě arcibiskupství a v neklidné době konce 14. století také ve sporu mezi arcibiskupem a králem. Ten se týkal velkého západního schizmatu, kdy Jan z Jenštejna se postavil za římského papeže Urbana VI., zatímco král podporoval Avignon. Roku 1393 došlo ještě ke zhoršení vzájemného vztahu. Příčinou sporu bylo jmenování biskupů a dalších představitelů vysokých církevních úřadů, konkrétně králův plán na zřízení nového biskupství v západních Čechách, jež mělo oslabit arcibiskupovu moc. Tomu se snažil samozřejmě Jan z Jenštejna zabránit.

Foto: Bubinga

Osudný den nastal 20. března 1393, kdy se vikář Jan z Pomuku stal jako zastánce práva a spravedlnosti obětí mocenského střetu mezi králem Václavem IV. a arcibiskupem Janem z Jenštejna. V důsledku králova hněvu byli po krátké hádce zajati čtyři muži z arcibiskupova doprovodu, mezi nimiž byl i Jan z Pomuku. Nejprve byli vyslýcháni a poté brutálně mučeni. Jan během tohoto mučení zemřel, zbývající tři přežili a byli propuštěni. Okolo deváté hodiny večerní bylo Janovo tělo v pytli svrženo z Karlova mostu do Vltavy. Původně se předpokládalo, že zemřel utonutím, ale následná objevená poranění hlavy vedou k domněnce, že zemřel ještě před vhozením do řeky. O necelý měsíc později (17. dubna) bylo Janovo tělo nalezeno rybáři (podle legendy) na pravém břehu Vltavy. Mělo se tak stát v místech dnešního Dvořákova nábřeží. Tělo rybáři předali řádu Křižovníků s červeným srdcem (Cyriaci), kteří jej pochovali v kostele sv. Kříže u svého kláštera (dnes již zrušeného). Slavnostnějšího pohřbu se Jan z Pomuku dočkal až v roce 1416, ale zato na významném místě, v katedrále sv. Víta.

Foto: Bubinga

Osudy Jana z Pomuku však jeho smrtí neskončily. Politickou vraždu střídá zázrak. Začíná se šířit legenda o jeho životě a především mučednické smrti. Objevuje se také domněnka, že Jan byl vyslýchán a zabit kvůli neporušení zpovědnímu tajemství. Odmítl totiž vyzradit králi Václavu IV., čeho se týkala zpověď královny Žofie. Údajně nevěry. Královna byla o patnáct let mladší a krásná, tudíž je možné, že král trpěl žárlivostí. Proč tedy neuznávat slušného člověka, kterého zabila mocenská svévole. Ale tato historicky nedoložená verze je nepravděpodobná. Jan Nepomucký by asi těžko mohl být zpovědníkem královny, když patřil do blízkého okolí arcibiskupa a tudíž se netěšil králově oblibě. Pravda Janova konce bude tedy asi trochu jiná. Král Václav IV. chtěl na místě kláštera v Kladrubech vytvořit nové biskupství v čele se svým člověkem, čímž by zmenšil moc arcibiskupa. Avšak Jan z Pomuka potvrdil 10. března 1393 proti vůli krále nového opata Olena, navrženého zástupci kladrubského kláštera.

Významnější snahy o kanonizaci Jana z Pomuku začínají od druhé poloviny 17. století. Za blahoslaveného prohlásil Jana 31. května 1721 papež Inocenc XIII. a 19. března 1729 byl papežem Benediktem XIII. svatořečen. Je zajímavé, že do této doby také spadají první pokusy o vědecká zjištění. V roce 1719 byla provedena exhumace, při které měl být v téměř neporušeném stavu nalezen jazyk. Toto samozřejmě zapůsobilo na věřící jako zázrak a posloužilo to mimo jiné jako důvod (jeden ze čtyř zázraků) ke svatořečení. Později (70. léta 20. století) se však při antropologickém průzkumu ukázalo, že se jednalo o mumifikovanou mozkovou tkáň.

Foto: Bubinga

Kaplička nebo kostel se nedá na mostě postavit a tak se zde začaly stavět sochy. Jedním z prvních příkladů úcty k Janu Nepomuckému v našich zemích je socha na Karlově mostě z roku 1681. Na zábradlí Karlova mostu, odkud byl světec svržen do vody (mezi sochou Jana Křtitele a sousoším českých patronů), je na mramorové desce upevněn nevelký dvojitý arcibiskupský mosazný kříž, rovněž s pěti hvězdami. Po této patrně první soše Jana Nepomuckého, postavené v Čechách, následovaly další. Místo bylo vždy podobné, u řeky, říčky, potoka a u mostu nebo lávky přes ně. Most jako místo smrti Jana z Pomuku se začínal stávat poutním místem a pojmem pro poutníky. A někdy stavitelé soch Jana Nepomuckého ani řeku nepotřebovali. V určité době se totiž uctívání jeho osoby velmi rozšířilo a kromě soch se také stavěli kapličky či jiné sakrální objekty. Jan Nepomucký se tak za vznešenou myšlenku a obětování stal patronem mostů a jedním z hlavních patronů českých zemí. Také hudba si povšimla osoby tohoto světce. Například významný italský skladatel 18. století Antonio Caldara složil vokálně instrumentální dílo "Oratorio di San Giovanni Nepomuceno", jehož námětem je barokní legenda o sv. Janu Nepomuckém. Oratorium vzniklo na objednávku F. A. Harracha a mělo premiéru v Salzburgu v roce 1726.

 

V obci Petrohrad (okres Louny) jsem objevil hned dvě sochy tohoto světce. První Sv. Jan Nepomucký stojí na náměstí. Je nedávno opravená, ale nic bližšího jsem zatím o ní nezjistil. Tudíž doba vzniku a jméno autora jsou mi neznámé.

 

Světec je klasicky zobrazen v kanovnickém rouchu (klerika a rocheta). V pravé ruce drží krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství a v levé má list palmy, která symbolizuje vítězství.

 

Biret má nasazený na hlavě. To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, je pět hvězd okolo jeho hlavy. Mají připomínat legendu, podle níž našli rybáři ve Vltavě jeho mrtvé tělo. Hvězdy symbolizují i pět ran Kristových či pět písmen slova TACUI (mlčel jsem), které společně s prstem před ústy připomíná zachování zpovědního tajemství. Vedle Panny Marie je sv. Jan Nepomucký jediným světcem, u kterého je svatost označena hvězdami.

 

Foto: Bubinga

Socha Jana Nepomuckého je postavena na vysokém, dvojitém, zdobeném podstavci, který má pod sebou ještě tři stupně. Okolo sochy je nízký dřevěný plot bílé barvy a vnitřní prostor je hezky upraven štěrkem.

 

Druhá socha Sv. Jana Nepomuckého stojí u Finkova rybníka při silnici na Lubenec, nedaleko bývalého pivovaru. Letopočet na soklu sochy udává patrně rok vzniku – 1741.

 

To, podle čeho lze sochu Jana Nepomuckého rozpoznat na první pohled, mi ale v tomto případě chybí. Pět hvězd okolo jeho hlavy jsem neobjevil. Světec je klasicky zobrazen v kanovnickém rouchu (klerika a rocheta). Biret nemá nasazený na hlavě, ale ani ho nedrží v ruce, nebo jsem ho alespoň neobjevil. V pravé ruce drží krucifix, nejvýraznější symbol křesťanství.

 

Socha Jana Nepomuckého je postavena na vysokém, zdobeném podstavci, který má pod sebou ještě čtyři kamenné stupně. Socha stojí v úrovni silnice, ale za ní se terén svažitý, tudíž z boku či zezadu jsou pohledy také zajímavé.

*

Foto: Bubinga

O kousek dál se nachází zřícenina šlechtického hradu: https://www.turistika.cz/mista/petrohrad-zricenina-hradu/detail

 

Také smírčí kříž je velice zajímavý: https://www.turistika.cz/mista/petrohrad-smirci-kriz-u-obce-stebno/detail

 

Nebo zajímavý Stebenský obelisk s koulí na vrcholu: https://www.turistika.cz/mista/petrohrad-stebensky-obelisk-s-kouli-na-vrcholu/detail

  

 

Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:

http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/

 

Poslední aktualizace: 26.4.2020
Petrohrad (v Čechách) a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého na mapě
Autor: Bubinga
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Petrohrad (v Čechách) a dvě sochy sv. Jana Nepomuckého

Petrohrad, zámek a zřícenina hradu.
Petrohrad, zámek a zřícenina hradu.
Tipy na výlet
Cesta za poznáním severního Plzeňska a Žatecka nás dovedla do obce…
0.4km
více »
Petrův hrad
Petrův hrad
Zřícenina
Na trase Praha – Karlovy Vary je malá obec Petrohrad. Odbočíte z hlavní silnice, jedete kolem rybníka, chmelnic a po…
0.4km
více »
Limíkovy střípky z cest - 7. díl - Cornštejn, Šprymberk, Petrohrad a Libčeves
Limíkovy střípky z cest - 7. díl - Cornštejn, Šprymberk, Petrohrad a Libčeves
Tipy na výlet
https://www.youtube.com/watch?v=0KDayUOdnt4 v sedmém…
0.4km
více »
Petrohrad
Petrohrad
Vesnice
Dějiny obcí jsou spjaty s majiteli hradů Petršpurk a Šprimberg (Šprymberk,…
0.4km
více »
Přírodním parkem Jesenicko.
Přírodním parkem Jesenicko.
Cestopisy
Přírodním parkem Jesenicko. Na okraj snad malé upřesnění, Jesenic je…
0.4km
více »
Toulky s Megy V. Petrohrad
Toulky s Megy V. Petrohrad
Cestopisy
Petršpurk   Úterý byl zvláštní den, protože vLubenci neměla jít…
0.4km
více »
Památník Černínů v Petrohradě.
Památník Černínů v Petrohradě.
Památník
V roce 1622 koupil rod Černínů zámek v Petrohradě. Zámek byl několikrát přestavěn a na konci 18. století byl u zámku vybudován velký anglický park. Zámek patřil Černínům až do…
0.7km
více »
Petrohrad
Petrohrad
Zámek
Rozsáhlý zámek se nachází v obci Petrohrad na Lounsku v Ústeckém kraji. T…
0.7km
více »
Severní Čechy – 3. den: Rakovnická pahorkatina – okruh 11 km: Petrohrad – NS Cesta českých svatých – zřícenina hradu Petršpurk s kaplí Všech svatých – NS Jesenicko – Stebno a Stebenská stěna – Petrohradské skály – zámek; pozorovatelna Vroutek
Severní Čechy – 3. den: Rakovnická pahorkatina – okruh 11 km: Petrohrad – NS Cesta českých svatých – zřícenina hradu Petršpurk s kaplí Všech svatých – NS Jesenicko – Stebno a Stebenská stěna – Petrohradské skály – zámek; pozorovatelna Vroutek
Cestopisy
Neděle 18. 6. 2023 Dnes jsem spala krásně. K ránu teplota klesla na 14, to je docela stále teplo. Při tom se dobře spí. Vstáváme opět v půl deváté,…
0.7km
více »
Háj Petra Bezruče
Háj Petra Bezruče
Přírodní památka
Háj Petra Bezruče je přírodní památka v okrese Louny, jižně od ob…
1km
více »
Petrohradské skály.
Petrohradské skály.
Skalní útvar
V blízkém okolí Petrohradu se nachází několik skalních …
1.1km
více »
Cesta svatých.
Cesta svatých.
Drobné památky
Po opravě koryta potoka u bývalého pivovaru v Petrohradě zbyly velké kameny, které pak byly využity při vybudování Cesty svatých. Kameny byly osazeny podél cesty vedoucí ke…
1.1km
více »
Petrohrad
Petrohrad
Zřícenina
Zřícenina gotického hradu stojí na vysokém návrší nad obcí Petrohrad na Lounsku v Ústeckém kraji. Dochovaly se pouze obvodové zdi paláce, zbytky…
1.2km
více »
Petršpurk
Petršpurk
Hrad
Zavítáte-li někdy do obce Petrohrad na Lounsku, udělejte si trochu času a…
1.3km
více »
Z Petrohradu přes Kryry, Krásný dvůr, Valeč zpět do Petrohradu
Z Petrohradu přes Kryry, Krásný dvůr, Valeč zpět do Petrohradu
Trasa
Okružní cesta oblastí, kde se pěstuje chmel - již dávno nazývané "Zelené…
1.3km
více »
Petrohrad – zřícenina hradu
Petrohrad – zřícenina hradu
Zřícenina
Petrohrad je zřícenina šlechtického hradu na zalesněném ostrohu nad obcí…
1.3km
více »
Okolím Petrohradu
Okolím Petrohradu
Tipy na výlet
Obec Petrohrad se nachází u hlavní silnice č. 6 z Prahy do Karlových Varů.…
1.4km
více »
Milník Petrohrad
Milník Petrohrad
Drobné památky
Na základě rozhodnutí císaře Karla IV. se začala budovat silniční síť v Čechách a na Moravě. Výstavba nejdůležitějších silnic byla provedena v letech 1740 – 1850 a měla délku…
1.4km
více »
Stebenský obelisk
Stebenský obelisk
Boží muka
U odbočky lení cesty ze silničky vedoucí z Patrohradu do Stebna stojí velký obelisk s koulí na vrcholu. Na obelisku není žádný nápis. Místní tomuto místu říkají U Koule, neznají…
1.7km
více »
Petrohrad – Stebenský obelisk s koulí na vrcholu
Petrohrad – Stebenský obelisk s koulí na vrcholu
Drobné památky
Nedaleko obce Petrohrad v okrese Louny lze spatřit jeden zajímavý obelisk.…
1.7km
více »
zavřít reklamu