Petrohrad, zámek a zřícenina hradu.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Cesta za poznáním severního Plzeňska a Žatecka nás dovedla do obce Petrohrad. Ta se nachází na severním okraji Jesenické pahorkatiny, přibližně 4 km na severozápad od městečka Jesenice. Hrad si zde nechal postavit kolem roku 1360 Petr z Janovic a jeho rod panství vlastnil až do roku 1483. Poté zde vládli Gutštejnové a v roce 1554 přešlo panství sňatkem na Libštejnské z Kolovrat. Za nich byl hrad opuštěn a Jan Libštejnský začal se stavbou renesančního zámku na západním okraji vísky. Jeho majetek byl v roce 1622 konfiskován a panství získal Heřman Černín z Chudenic. Za třicetileté války byl zámek vypálen. K obnově renesanční části došlo v letech 1697 až 1703. V baroku přibyla a byla upravena další část a to mezi roky 1747 až 1752. Další pohromou pro zámek byl požár v roce 1915, ale brzy došlo k opravě. Černínové na zámku sídlili až do roku 1945. Po tomto roce byl zámek majetkem státu a dnes je tady psychiatrická léčebna.
Za čím jedeme?
Při naší návštěvě se v Petrohradě stavěla kanalizace a tak jsme byli rádi, že můžeme mezi stroji obcí projet a zaparkovat před zámkem. Překvapila nás jeho rozlehlost. Stavba je na půdorysu podkovy. Starší renesanční část má dvě patra a věž. Obě barokní křídla jsou pouze patrová a obepínají velké nádvoří. Tato část je celá oplocená a kromě zámku je zde zajímavá budova sýpky a zámecké skleníky. Na oplocenou část navazuje velký anglický park, který pokračuje chráněným územím – Hájem Petra Bezruče. Před zámkem stojí za pozornost značně poničená socha sv. Wolfganga z první poloviny 18. století. Celý areál lze bez problému obejít a občas se naskytne možnost nahlédnout na nádvoří. Od zámku vycházíme po červené a žluté a pozvolna stoupáme ke hradu. Od rozcestí několika cest pokračujeme po červené, stezkou kolem zemědělského objektu, za nímž vstupujeme do lesa. Mezi stromy je vidět kaple, kterou nechali na hradě v raně barokním slohu v 17. století postavit Černínové. Stezkou přicházíme k rozcestí pod hradem a přibližně po dvou stech metrech máme hrad nad sebou. Moc toho zde nezůstalo. Na nejvyšším místě stojí zeď, kolem které se dá po úzkém schodišti vystoupit na její vrchol. Je odtud mimořádný výhled k západu a severozápadu. U skal pod námi jsou zbytky hradeb. Od zřícené části se dostáváme ke kapli. I když je uzavřena, je její vnitřek značně poškozen. Nápisy na zdech, nepořádek a vše, co lze rozbít, leží na zemi. Za kaplí je dřevěný můstek, po kterém se dostáváme ke kruhové věži, kolem níž vede chodníček a je odtud vidět na zámek. Na východě je proti hradu Spálený vrch ( 500 m.n.m.) a opačným směrem se červenají pole, mezi kterými jsou rozesety lesíky a louky. Na severu vykukuje rozhledna nad Kryry. Po stejné cestě se vracíme zpět.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvení jsme ve vsi žádné nenašli a s ubytováním to bude podobné. Dobře se dá najíst v nedaleké Jesenici, což byl i náš případ.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hradní zřícenina je místo pro romantické duše a výhled na okolní krajinu nemá chybu. Horší je to se stavem kaple a pořádkem v okolí hradu. Když se dá ale všechno na misky vah, převáží se to k hodnotě, že se nám tady líbilo.
Ostatní informace
Celá cesta se vejde do čtyř kilometrů.. Byli jsme tady něco přes tři hodiny a většinu podstatného jsme stačili navštívit. Zámek je pro veřejnost uzavřen, ale celý areál je možné kolem plotu obejít a občas se naskytne pohled na některou část zámku a jeho nejbližší okolí. Parkovat je možné před zámkem. Vše je na mapě KČT č. 30 Povodí Střely.