Petřvald – Lípa svobody
Turistické cíle • Památný strom
Stromů zasvěcených různým osobnostem, výročím a událostem máme u nás dost a protože jsme jazykově Slované, nejčastěji se k tomu propůjčuje nějaká lípa, výjimkou je snad jen občasný dub, který je zasvěcen nějaké té silné osobnosti.
Houfně se u nás vysazovaly lípy po vzniku republiky (1918, spíše ale v roce následujícím –1919 nebo 20). Další vlna proběhla na konci války 1945, a následujícím 1946. Příležitost dalších výsadeb pak přináší různá kulatá výročí takových událostí. Musí to být minimálně 50 let, ale lepší je stovka, protože těch u padesátiletých výročí je ještě dost pamětníků, kteří by smysl akce mohli zpochybnit, u té stovky jsou skoro všichni bezpečně mrtví. Kupodivu přes mediální a propagandistickou masáž tak u nás není moc výročních stromů VŘSR, ačkoliv padesátky jsem se u nás dočkali a v té době byl příklon k mocnému dubisku na východě značný, ale přeci jen bylo to v jiné zemi. Stoletému výročí říjnové revoluce, která byla v listopadu (a ani podle všeho velkou revolucí nebyla) už jsme se naštěstí vyhli a tak masivní vlna výsadby nových pamětních stromů proběhla v roce 2018 ke století republiky.
Jednu z lip, zasazených u příležitosti ukončení II. Světové války si vysadili i Petřvaldě na Karvinsku v roce 1. výročí osvobození. Kámen s vytesaným nápisem upozorňuje, že k slavnosti došlo 5. V. 1946. Kromě data je na kameni vytesán i státní znak lva s korunkou a slovenským znakem cyrilometodějským křížem. To doplňuje malá lipová ratolest. Po více než 70 letech by se dalo předpokládat, že strom už bude poměrně košatý, ale ouha, jak je patrné, strom se vyššího věku nedožil. Možnou příčinou mohly být nepříznivé přírodní podmínky, zejména masivně poškozené ovzduší v okolí ostravské průmyslové aglomerace.
Naštěstí byl strom nahrazen novým, který doufejme bude mít více štěstí a zůstane zachován delší dobu. Nicméně starý strom nepřišel zcela k vniveč. V parčíku v centru města (u velkého kruhového objezdu, u budovy kulturního střediska) tak můžeme potkat i dřevěnou skulpturu „původní“ lípy svobody. Jde o společné dílo Mgr. Vlasty Dostálové-Koběrské, která má v Petřvaldě ateliér a řezbáře Jiřího Veselého z Havířova. Snad z důvodu naděje, že nová lípa bude mít šťastnější osud je úplná název 4,5 m vysoké skulptury Strom života – Lípa svobody.