Petřvald – Pocitový chodníček
Turistické cíle • Odpočinkové místo
Jako všechna města a vesnice na Ostravsku se i Petřvald snaží vymanit ze zátěže, kterou mu v uplynulých téměř dvou staletích přinesla těžba uhlí. V samotném Petřvaldu se uhlí těžilo od roku 1833 a těžba končila v 90. letech minulého století.
To vše se projevilo na vzhledu dnešního města. Petřvald je městem od roku 1955 a vlastně slučuje více původně samostatných obcí.
Vzhledem k tomu, že vlastně nejde o žádné město s bohatou historií, není tu něco, co by definovalo městské jádro. Nicméně faktem je, že velká část podstatného se odehrává v prostoru kolem velké kruhové křižovatky na silnici č. 59 od Ostravy do Karviné. Najdeme tu poštu, spořitelnu, supermarket, restauraci a o pár metrů dál v kopci zcela moderní Radnici, skoro stejně moderní kulturák apod. Vlastně jednu z mála památek reprezentuje kostel sv. Jakuba z 18. století a nedaleká bývalá fara, dnes sídlo Technického muzea.
Právě v oblasti severozápadně od kruháče je většina uvedených institucí (zapomněl jsem kulturní středisko s knihovnou). Nad tím vším ještě dohlíží areál školy a školky.
Vše je zarámováno v takovém volném řekněme parkovém porostu. Právě tento prostor se snaží místní proměnit v místo, kam návštěvník rád zamíří. Jedním z lákadel by mělo být zákoutí s Pocitovým chodníčkem. Na první pohled se mi sice zdálo, že je to takový Kneipův chodník, ale poněkud mi scházelo jezírko se studenou vodou. Pracovnice kulturního střediska mě naštěstí vyvedla z omylu. Jde tedy o náhodnou podobnost, na které si má zájemce vyzkoušet chůzi po různých površích. Je tu, nebo měly by tu být: kačírek 16–32 mm, mulčovací kůra, písek, šišky, štěrkový valoun ve velikosti 32–64 mm, dřevěná štěpka, štěrkový valoun nad 128 mm, dřevěné kuláče, a to i vícekrát. Chůze po šiškách bude asi nejobtížnější. Chodníček má být doplněn ještě kvetoucí loukou (ta se začne sázet na podzim), domečky pro hmyz. Už realizované odpočívadlo s vymalovanou lavicí. Odhadl bych to na práci místní výtvarnice Vlasty Koběrské. Na lavici je vymalován stylizovaný střed Petřvaldu. Do budoucna ještě mají přibýt nějaká betonová lehátka. Ačkoliv ten bazének, nebo alespoň nějaký zdroj vody by se hodil, kdo se po chodníčku projde, asi bude poněkud umazán.
Studii na realizaci vypracovala Ing. Lenka Vašíčková, investorem je Město Petřvald.