Loading...
Historie památkově chráněného farního kostela sv. Cyriáka v Pfarrwerfenu je opravdu velice dlouhá. Jeho existence je totiž poprvé písemně zmiňována již v roce 1074. Tento románský kostel byl upraven ve 12. století a následně se stal jádrem pozdně gotického kostela. Ten je označován za velmi vzácnou sakrální stavbu v podobě „halové baziliky" a pochází pravděpodobně z konce 14. století. Jistými změnami pak kostel prošel na úplném počátku 15. století (úpravy křížové klenby, zvýšení centrální lodi a rozšíření chóru), v roce 1510 (nová kaple zvaná Nothelferkapelle) a ve II. polovině 15. století (západní předsíň). Na počátku 16. století pak vznikla freska sv. Kryštofa, která se nachází vlevo od jižního vstupu do kostela a která byla znovuobjevena až v roce 1929.
Další úspěch restaurátorů přišel v roce 1952, kdy byla v lodi odkryta podstatně menší fresky, zobrazující Utrpení sv. Šebestiána a oslavný marianský nápis. Tyto fresky byly renovovány roku 1997. Vitráže jsou neogotickým dílem mistra Birkleho z roku 1952. Neogotické jsou také křídlové oltáře. Pocházejí z roku 1851 a jejich součástí jsou údajně části původních oltářů gotických. Stejně je na tom i hlavní oltář. Jeho základ pochází z křídlového oltáře postaveného v 16. století, zřejmě v letech 1560 až 1580. Dnes se však většinově jedná o neogotickou práci z roku 1865, jejíž součástí jsou i dnes např. socha Madony s dítětem z přelomu 15. a 16. století nebo deskové malby na bočních křídlech. Ty jsou vidět při zavření oltáře a ve II. polovině 16. století je vytvořil linecký malíř Andrä Peuerweg.
Opomenout v žádném případě nemůžeme ani oba boční oltáře. Ten v levé boční lodi vznikl v dílně významného pozdně gotického malíře a řezbáře Gordiana Guckha okolo roku 1520. Jeho původní křídla byla odcizena v roce 1987 a od té doby je nahradily repliky. Rovněž oltář v pravé boční lodi představuje původní sochy a řezby z roku 1520, ale většina samotného oltáře je již neogotická. Varhany postavil v roce 1861 Matthias Mauracher, pocházející z významné rakouské varhanářské rodiny. Roku 2015 byl nástroj renovován.
Samotný farní kostel sv. Cyriaka stojí na vršku v centru městečka a je obklopen hřbitovem. Jedná se přitom o zajímavou pozdně gotickou stavbu s otevřenou západní předsíní a vysokou severní věží. Interiérovou podobu můžeme označit jako trojlodní baziliku se zvýšenou centrální lodí se dvěma velmi nízkými a úzkými bočními loděmi. Celý interiér byl velmi vkusně a nenápadně rekonstruován.
Zcela na závěr ještě dvě krátké informace:
Pfarrwerfen je městečko, ve kterém žije něco přes 2.200 obyvatel a které leží ve spolkové zemi Salcbursko (Solnohradsko) a okrese St. Johan nim Pongau.
Cyriak byl svatým mučedníkem, který zemřel okolo roku 300, Pocházel z rodiny vyššího římského důstojníka a dnes je považován za jednoho ze 14 svatých pomocníků.