Hohenwerfen – Sokolnické muzeum
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Hrad Hohenwerfen se vypíná nad městem Werfen vzdáleným 40 km jižně od Salzburgu. Vedle vlastní prohlídky hradu s průvodkyní máte možnost v rámci jednoho vstupného navštívit i tři muzea, několik expozic a shlédnout ukázky sokolnictví. V tomto článku vám přiblížím Sokolnické muzeum, které se nachází ve věži Waller a strážní chodbě v severozápadní části hradního opevnění.
V muzeu se dozvíte mnohé o historii sokolnictví, problematice odchovu dravců a jejich biologii. Sokolnictvím se rozumí lov za použití vycvičených létajících dravců. Tento způsob lovu se čtyři tisíce let starou tradici má prvopočátky ve střední Asii. Pro své úspěchy se šířil dál do jiných končin světa.
V přízemí muzea najdete expozici věnovanou sokolnictví střední Asie (Kazachstánu a Mongolska), dále Ruska a Saudské Arábie. Ve střední Asii sokolníci upřednostňují orly skalní, pomocí kterých loví lišky a vlky. Ve světě orientu jsou zase oblíbenější sokolovití dravci lovící stepní zajíce a malé krocany.
V prvním patře je expozice věnovaná sokolnictví ve střední Evropě od středověku po rokoko. V nikách věže jsou figuríny v dobových loveckých oblečeních. Vedle vycpaných opeřenců jsou zde také vystavené pomůcky potřebné k lovu a kresby se sokolnickou tématikou.
Do střední Evropy se sokolnictví rozšířilo ve středověku, v době křižáckých výprav. Je s ním spojené i jméno císaře Fridricha II, který napsal i v dnešní době uznávané dílo „Umění lovu za pomoci dravců“ (v originále „De arte venandi cum avibus“).
V pozdním středověku v sokolnictví nestály stranou ani ženy. Bylo jim umožněno lovit ze sedla koně. Využívaly k tomu hlavně sokoly. U sokolů i ostatních dravců se používaly a stále používají čepičky, které slouží k zastínění, uklidnění a koncentraci dravce před lovem.
Ve strážní chodbě jsou vyvěšeny naučné materiály k bližšímu poznání dravčí říše. Nezbytnou součástí sokolnictví je ochrana a odchov dravců. Sokolníci chovají dravce nejen pro vlastní potřebu a potěchu, ale pomáhají také zachraňovat vzácné druhy dravců ve volné přírodě.
Jak jsem již předeslal, samostatné vstupné do muzea se neplatí, je součástí celkového vstupného na hrad. Na nádvoří hradu vás vyvezete výtah za 3,50 € nebo si těch pár výškových metrů vyšlápnete po svých. Procházka lesem po naučné stezce je příjemná, poučná a netrvá déle než dvacet minut.