Vrch Třemošná s vyhlídkou Kazatelna na okraji pohoří Brdy
Turistické cíle • Příroda • Vrchol
Třemošná se svojí nadmořskou výškou 779 metrů náleží k nejvíce nápadným vrcholů středních Brd. Nachází se nedaleko města Příbram, odkud jsou na tento zalesněný hřbet zajímavé pohledy. Ale vlastně při pohledu na Brdy z východního či severovýchodního směru je tento kopec velice nápadný a dominantní jako hřbet s několika vrcholy.
Východiskem pro výlet na vrchol může být Orlov, obec (městská část) na západním okraji Příbrami. Na okraji osady, pod lesem, je malé parkoviště. Kromě auta sem lze přijet městským autobusem nebo přijít pěšky. Z města je to asi pět kilometrů. Na okraji parkoviště altánek, kam se lze schovat v případě nepříznivého počasí a také turistický ukazatel „Orlov“ s nadmořskou výškou 651 metrů. Není těžké si spočítat, že člověka čeká 128 výškových metrů. Ale cesta je to celkem příjemná a rozumně náročná.
Nejprve stoupáme po modré místní značce asi půl kilometru, kde se napojíme na zelenou turistickou značku. Po dalším půl kilometru staneme na vrcholu Třemošné (Velké Třemošné) v nadmořské výšce 778,8 metrů, který je porostlý smrčinami, v některých místech doplněný původními buky. Vrcholová plošina je ozdobena pyramidou z kamení a triangulační tyčí s vrcholovou knihou.
Výhled je zde ale značně omezený, pouze částečně k severu. Chtělo by to rozhlednu. Údajně se o ní uvažovalo na začátku minulého století, jelikož se jednalo o celkem oblíbené místo výletů. Stezka na vrchol a k nedaleké Kazatelně nechali upravit již v druhé polovině šedesátých let 19. století Colloredo-Mansfeldové z Dobříše, jimž tato část Brd patřila. Ale pak sem přišli vojáci a v roce 1927 byla nedaleko zřízena dělostřelecká střelnice a z turistických plánů sešlo.
Špatný výhled ale nemusí zase až tak mrzet návštěvníka kopce. Stačí totiž pokračovat po značeném okruhu i zelené značce. Nejprve je dobré si zajít asi 50 metrů do sedla, odkud jsou zajímavé pohledy na vrchol Tok a vodní nádrž Obecnici. To hlavní ale čeká přibližně po 300 metrech chůze od vrcholu. Napravo od cesty se pře člověkem objeví zajímavé místo, slepencový skalní útvar, který se jmenuje Kazatelna. Jedná se o zdejší vyhledávanou vyhlídku na úbočí kopce, odkud je vidět nedaleké hornické město i okolní Příbramsko až po vzdálenou Šumavu.
Na svahu Třemošné, v místě pod Kazatelnou, se nachází zajímavé a celkem rozsáhlé suťové pole, kamenné moře, které je v horní partii lemované vřesem. Značená cesta se poté vrací na již zmíněné parkoviště, přičemž celý okruh měří asi 3 km.
Ve městě a okolí jsem navštívil například tato zajímavá místa:
- Hornické muzeum Příbram:https://www.turistika.cz/mista/hornicke-muzeum-pribram-zdar-buh
- památník Antonína Dvořáka:https://www.turistika.cz/mista/zamek-vysoka-u-pribrame-a-pamatnik-a-dvoraka
- kostel sv. Jakuba:https://www.turistika.cz/mista/pribram-kostel-sv-jakuba
- socha sv. Jana Nepomuckého:https://www.turistika.cz/mista/pribram-socha-sv-jana-nepomuckeho-pred-kostelem-sv-jakuba
- vrch Třemošná s vyhlídkou Kazatelna:https://www.turistika.cz/mista/vrch-tremosna-s-kazatelnou
- poutní místo Svatá hora:https://www.turistika.cz/mista/svata-hora-u-pribrami-jedno-z-nejslavnejsich-poutnich-mist-u-nas-i-v-evrope
- rozhlednička Orlov:https://www.turistika.cz/mista/rozhlednicka-orlov-nad-mestem-pribram
- dub sv.Václava na svat= hoře:https://www.turistika.cz/mista/pribram-dub-svateho-vaclava-na-svate-hore
- město Příbram: https://www.turistika.cz/mista/pribram-okresni-mesto-na-ricce-litavce-a-pribramskem-potoku
- studánka „U Kloboučku“:https://www.turistika.cz/mista/studanka-u-kloboucku-na-okraji-pohori-brdy-nedaleko-mesta-pribram
- Příbram a úžasná káva:https://www.turistika.cz/rady/oda-na-kavu-a-jedna-uzasna-kaferna
- Příbram a Šalanda: https://www.turistika.cz/rady/pribram-restaurace-salanda
- Příbram a Namaskar:https://www.turistika.cz/rady/pribram-indicka-restaurace-namaskar
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/