Výlet na Třemošnou a Pilskou nádrž v Brdech
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za sportem • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Tenhle výlet můžeme absolvovat v každém ročním období, v zimě (od ledna do března) je většinou možné jet i na běžkách. Jako východisko využijeme město Příbram. Od autobusového nádraží (také parkoviště) vyjedeme linkou MHD č.5 (POZOR! v neděli tato linka nejezdí!) a vystoupíme na návsi ve Starém Podlesí. Tady už začíná pěší (běžkařská) část našeho výletu. Vyjdeme po žluté TZ směr Orlov a už po pár desítkách metrů se ponoříme do lesa.
Nepříliš příkře, zato trvale stoupáme jižním svahem Dubové Hory (627m), abychom zhruba po jednom km spolu se značkou uhnuli vlevo a stálým, ale již mnohem volnějším stoupáním dosáhneme po 1300 m rozcestí u obce Orlov (640m).
Tady přejdeme na zelenou TZ, se kterou budeme pokračovat směrem na Kazatelnu a Třemošnou. Cesta zakrátko začne ostřeji stoupat (a po půl kilometru nás asi donutí sundat lyže), ale po ¾ kilometru dosáhneme Kazatelny (cca 740m). Je to mohutné skalisko (tzv. mrazový srub) s rozsáhlým suťoviskem, z něhož se nabízejí velmi vděčné výhledy do údolí s Březovými Horami, Příbramí a na její široké okolí. Můžeme pozorovat i pásmo Hřebenů, na němž nám neunikne vrch Písek (691m) s radarovou věží ŘLP, i vrchy Kuchyňka (636m) s přírodní rezervací a Studený vrch (660m), kde alespoň sezónně je provozována prozatím jediná rozhledna v Brdech. (Sem se vydáme zase jindy). Máme-li štěstí na počasí, dohlédneme ovšem mnohem dál – až k Praze, na Středočeskou pahorkatinu, na Blaník a dokonce i na vrchy Českomoravské vrchoviny.
Na Kazatelně si můžeme odpočinout na lavičce a případně se zapsat i do návštěvní knihy, ukryté v modelu chaloupky. O víkendech a za pěkného počasí tu bývá docela živo (ostatně jako v celém masívu Třemošné) a tak se zde nebudeme dlouho zdržovat a dalším Ostrým stoupáním vyjdeme do mělkého sedélka (755m) pod vrcholem Třemošné. Odtud můžeme širokými průseky nahlížet do Obecnické kotliny i na vrchy Středních Brd, mezi nimiž odtud dominuje hřeben Brdy (773m) , zakončený vrchy Sádka (709m) s vojenským vysílačem a Klouček (681m). Ve výhledu na nejvyšší horu Brd, Tok (865m), nám ovšem brání vzrostlé stromy a tak zahlédneme pouze část plání v jeho východních svazích. Pod nimi se v lesích zableskne hladina Obecnické nádrže (Octárny). Vyznavači sjezdovek při pohledu na SV srázy Třemošné asi popřejí úspěch návrhu na vybudování sjezdovky v této lokalitě.
Ze sedélka nejprve ostřejším, ale vzápětí již mírným stoupáním vlevo dosáhneme po nějakých 300 m vrcholu Třemošné (778,8m). Jen úzké průseky nám dovolují vyhlížet jak směrem k Příbrami, tak do nitra Středních Brd a můžeme jen litovat, že na tomto místě není vybudována pořádná rozhledna, která by umožňovala fantastický kruhový rozhled až k pohraničním horám. Takto se musíme spokojit jen s ojedinělými výhledy, zapíšeme se do vrcholové knihy a dále již opustíme zelenou značku a po výrazné (a většinou dost frekventované) pěšině se vydáme šikmo vpravo dolů na JZ, kde po necelých 300m narazíme na širší lesní cestu (v těchto místech je tu dokonce větší upravená plocha, patrně pro skládku a svoz dřeva). Po této cestě se dáme vlevo (na jih) a mírným klesáním dospějeme po zhruba 400m na rozcestí (745m), kde se opět potkáme se zelenou TZ. Vydáme se sice dále po ní (směr Bohutín), ale v okamžiku, kdy zelená začne ostře klesat vlevo dolů ji opustíme a dále budeme pokračovat po širší (neznačené) lesní cestě, chvíli po rovině a pak se střídavým stoupáním a klesáním cca 1,25 km přes vrcholy Ohrádky (747m) a Malé Ohrádky (735m) až do širokého sedla (718m), kde nám cestu překříží asfaltová lesní komunikace z Obecnice k Pilské nádrži. Po této komunikaci se vydáme vlevo stálým klesáním a po 600m dorazíme na křižovatku s další asfaltkou. Odtud už uvidíme přímo před námi probleskovat hladinu vodní nádrže. Dáme se opět vlevo dolů a po necelých 400m dojdeme na další rozcestí, kde vpravo uvidíme za mostkem hráz Pilské nádrže. Určitě si neodepřeme návštěvu hráze nádrže, připomínající šumavská jezera. Přímo proti nám se zvedá hora Brdce (839m) a vlevo svahy Zavírky (719m). Jakkoli by nás voda lákala ke koupání, musíme si je odepřít, jednak bývá dost studená, ale především je to rezervoár pitné vody pro Příbram a okolí.
VD Pilská (původní název Sofiin rybník) byla vybudována v letech 1849-1853 jako zásobárna vody pro příbramské doly a hutě. Hned rok po jejím vybudování došlo po dlouhodobých deštích k protržení hráze. Následná přívalová vlna napáchala velké materiální škody hlavně v obci Bohutín a voda si vzala i dva lidské životy. Proběhla zde pak celá dlouhá řada různých rekonstrukcí a úprav, až teprve v roce 1985 byla nádrž poprvé naplněna až po přelivovou hranu. V současnosti má vodárenské využití (spolu s VD Láz a VD Obecnice-Octárna zásobuje Příbram a okolí pitnou vodou). Hráz je v koruně široká 5 m, dlouhá 380m, koruna hráze je ve výšce 673m a výška hráze je 19m. Hráz zadržuje 1.600.000 m3 vody, typické vysokou kyselostí.
My se vrátíme zpět na cestu, kde jsme ji opustili a budeme po ní pokračovat dolů ještě 135 m na křižovatku (660m), kde se opět potkáme se zelenou TZ. Po ní se vydáme silničkou (směr Třemošná, Orlov) mírně vzhůru a pak více-méně po rovině. Po 500m zelená značka odbočuje vlevo vzhůru do lesa, ale my budeme dál pokračovat po silničce ještě 1 km k hájovně U Slaniny (650m) nad Kozičínem. Tady už silničku opustíme (klesá vpravo dolů do Kozičína – cca 1,2 km; stanice MHD Příbram) a uhneme vpravo na cestu, vedoucí kolem vchodu do hájovny a přes malou pastvinu. Stále po této cestě, která jen velmi mírně stoupá, dojdeme po 1 km na louku nad osadou Orlov a po jejím okraji se po 300 m opět potkáme se zelenou, a tentokrát i se žlutou a modrou TZ na konečné MHD Příbram v Orlově. Najdeme tu odpočinkový altán a dokonce i malou vyhlídkovou věž, z níž se nám nabízejí výhledy na Příbramsko.
Po žluté TZ bychom došli po 3,5 km lesem do Starého Podlesí, odkud jsme vyšli.
Druhá (a možná zajímavější) možnost je vydat se po trase MHD osadou Orlov dolů kolem kapličky a po 600 m dojdeme ke stylové restauraci „Na samotě u lesa“, kde můžeme v příjemném prostředí s kachlovými kamny doplnit energii. Až sem je celá trasa dlouhá cca 12 km. U restaurace je také zastávka MHD, odkud je možno dojet do Starého Podlesí nebo do Příbrami (informujte se o jízdním řádu, o víkendech je spojení problematičtější) nebo si odtud cestu ještě o 2 km prodloužíme a podle silnice dojdeme do Starého Podlesí, pokud jsme tu zanechali své „přibližovadlo“. V takovém případě by náš výlet vyšel na nějakých 14 km.
Za čím jedeme?
Navštívíme okraj Středních Brd a vojenského újezdu, vystoupáme na Třemošnou (779m) a rohlédneme se z Kazatelny (740m) a nakonez zhlédneme kouzelnou Pilskou nádrž uprosted lesů. V zimě si zasportujeme na běžkách, v létě a na podzim navíc přineseme plné košíky hub.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ve Starém Podlesí je nedaleko zastávky MHD prodejna potravin a také restaurace. V Orlově je dobrá restaurace "Na samotě u lesa".
Ubytování je možné v Příbrami, ve Starém a Novém Podlesí (penziony) a v Obecnici (penziony).
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásné a hluboké brdské lesy, v létě a na podzim plné hub, v zimě spousta sněhu. Příjemná a nepříliš náročná cesta, pěkné rozhledy, kouzelná Pilská nádrž.
Ostatní informace
V houbařské sezóně si nezapomeňte vzít vhodné zavazadlo na houby. Je jich zde mnoho – hlavně smrkové a hnědé hřiby, kozáky a křemenáče, zpravidla také spousta klouzků, tu a tam hřib kovář, někdy strakoš (kačenka), dutonožky a samozřejmě holubinky.
V zimě bývají rozdílné sněhové poměry. Zpravidla dobré až velmi dobré jsou od osady Orlov (650m) výše.
Všeobecně jsou zde ceny "mírné" až lidové. Jízdné MHD Příbram pro dospělé: 12 Kč.
Masiv Třemošné je součástí vojenského újezdu Brdy, avšak o víkendech a svátcích je veřejnosti volně přístupný. Pěší, cyklisté a běžkaři jsou v podstatě tolerováni i ve všedních dnech, protože v této části újezdu žádné vojenské aktivity neprobíhají.
V září 2011 vydala Geodézie On Line, s.r.o. mapu Brd v měřítku 1:25.000(!), která zobrazuje jak území současného vojenského újezdu, tak i Třemšínské Brdy. Vřele doporučuji!!