Poděbrady - Občanská záložna (budova spořitelny)
Reprezentativní neorenesanční budova někdejší Občanské záložny byla postavena na konci 19. století a dnes patří mezi nejvýznamnější památky tohoto čtrnáctitisícového lázeňského města. Na tomto konstatování nic nemění ani fakt, že památkové ochrany se třípodlažní budově umístěné na severní straně Jiřího náměstí (č. 10/13) dostalo teprve v prosinci 2017, kdy součástí budovy byla např. vietnamská tržnice.
Neorenesanční nárožní budova s funkcionalisticky upraveným přízemím tvoří jistý protipól poděbradskému zámku. Byla postavena v letech 1897 až 1898 a autorem její podoby byl architekt Karel Hugo Kepka. Na její podobě se však podíleli také významní umělci své doby; sochy na průčelí totiž vytvořil Milan Havlíček, fresky na jižním průčelí Luděk Marold a strop tzv. Velkého sálu vyzdobil Karel Vítězslav Mašek.
Urbanisticky výrazná budova bývalé Občanské záložny na rohu Jiřího náměstí a Divadelní ulice má celkem čtyři křídla, přičemž to východní, které půdorys cihelné stavby uzavřelo, bylo připojeno dodatečně a koncem 20. století bylo navíc prodlouženo přístavbou. Nároží do náměstí nad arkýřem zvyšuje věžička.
Reprezentativní novorenesanční veřejná budova v MPZ Poděbrady měla v podobě Velkého – nebo též Tanečního - sálu s galerií asi nejvýznamnější společenskou prostoru ve městě a dodnes zůstává velmi významným příkladem stavby v historizujícím stylu. Kromě záložny se v (spolu)vlastnictví objektu střídaly rovněž banky a restaurace.
Na závěr ještě pár zajímavostí a doplňujících informací:
V místě budovy Občanské předtím postupně stávaly rychta, obecní dům i kasárna … a všechny postupně vyhořely. Nějakou dobu zde sídlila také pošta, dívčí škola a divadelní spolek, které vystřídala budova Občanské záložny. Její autor K.H. Kepka zvítězil mezi 16 návrhy. Budovu následně postavil místní stavitel Josef Dršata. Budova byla významná i pro kulturní život města, protože její část sloužila rovněž jako knihovna a muzeum.