Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Zámeček
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 88 C6
nálezy z doby lovců mamutů
velkomoravské hradiště
lovecký zámeček
Tato lokalita byla osídlena Slovany v 7. – 11. století. Největšího rozmachu se toto sídliště dočkalo v 9. století. S největší pravděpodobností se jedná o známý Lovětíngrad. Toto rozlehlé hradiště bylo obehnáno více než 6 metrů mocnou hradbou, přičemž čelní zeď byla kamenná a boční stěny dřevěné. Celkový tvar odkrytého hradiště je vejčitého tvaru. Na východní straně hradiska byla objevena brána s hloubkou 640 cm a 250 cm široká. Tato prostora byla vymezena 4 kameny obloženými jamami. Pod vraty byl nalezen železný závěs. Brána vedla na most, který přemosťoval Dyji. Celé hradisko zabíralo plochu 28 ha. Rozsáhlý archeologický průzkum této lokality objevil 1100 zahloubených objektů různého stáří. Mimo jiné se zde také našlo 820 kostrových hrobů a 55 hrobů žárových, které však pocházejí pravděpodobně z doby ještě starší. Při procházce k zámečku si nemůžete nepovšimnout dvou menších lokalit s naznačenými základy staveb. severnější stavba je pozůstatek křesťanského kostela. Jedná se o největší stavbu Pohanska. Stavba stála na 60 cm širokých a 70 cm hlubokých základech. Na přilehlém hřbitově bylo nalezeno 407 hrobů v z nichž ve 4 meče, ve 32 ostruhy a v 48 zlaté a stříbrné šperky. Pohřbívalo se zde téměř sto let, do poloviny 10. století. Protější stavba je známý Velmožský dvorec z poloviny 9. století, který byl ohrazený palisádou. Zanikl před pádem Velké Moravy. Tyto dvě stavby měly hluboké základy, ostatní stavby byly jen vesměs mělce zahloubeny. Z archeologických průzkumů vyvstala myšlenka, že zde sídlili velkomoravští panovníci. Na Jižním předhradí bylo nalezeno 200 kostrových hrobů a 490 sídlištních objektů. Další chůzí po asfaltové cestičce se dostaneme až k vlastnímu zámečku Pohansko, který byl založen roku 1810 Janem I. z Lichtenštejna. Jedná se o empírový zámeček ke kterému přiléhají dvě křídla. Stavba pískové barvy je zdobena reliéfy s antickými výjevy. Který z lichtenštejnských architektů stavbu vyprojektoval, zda to byl J. L. Hardtmuth či J. Kornhäusel, přesně nevíme. Dnes je v zámečku umístěna expozice nálezů z archeologického výzkumu této lokality. Dále jižním směrem můžete přes šoupátkový jez dojít až k troskám zámečku Lány a při chůzi sledovat četné čapí kolonie. Ještě dále přírodní lokality Ranšpurk a Soutok. Pozor, cesta místy vede cca 15 metrů od státní hranice. Lovecký zámeček, který je součástí Lednicko – valtického areálu. Přístupová cesta je značena zelenou TZN z Břeclavi k železniční stanici Boří les. K přístupu do zámečku můžeme zvolit i naučnou stezku Pohansko, která od Břeclavi k zámečku kopíruje výše uvedenou zelenou TZN. U zámečku ji však opouští a směřuje k zámečku Lány.
Zámek Pohansko stojí v nádherných lužních lesích při rakouské hranici nedaleko Břeclavi v Jihomoravském kraji. Zámek je elegantní dlouhá budova, tvořená středním patrovým křídlem, ke kterému jsou symetricky připojena užší přízemní patra. Po celé délce přízemí jsou pilířové arkády. Zámecké fasády zdobí reliéfy s mytologickými motivy. Pohansko je archeologická památková rezervace, která je vlastně jednou z nejvýznamnějších raně středověkých památek. Výzkumy a archeologické nálezy potvrzují a dokladují život v době Velkomoravské říše a historii našich předků. Bylo odkryto Velkomoravské hradiště o rozloze cca 28 ha s velmožským dvorem. Dále byly objeveny kostrové hroby s nádhernými uměleckými nálezy, keramikou, řemeslnickými nástroji, zlatými i stříbrnými šperky. V místním Loveckém zámečku se nachází expozice, která všechny výše jmenované nálezy vystavuje. V blízkém okolí se nalézá kolonie čápů bílých, kteří každý rok hnízdí na staletých dubech.
Lichtenštejnové nechali na okraji kdysi významného velkomoravského hradiska Veligradu vybudovat v letech 1810 ? 1812 empírový Lovecký zámeček. Projekt vypracovali architekti J. Hardtmuth a J. Kornhäusl. Nyní je na zámku umístěna expozice, která představuje nálezy z archeologického výzkumu hradiště a jeho okolí, mj. velkomoravské šperky.