Břeclav a Pohansko
Kam a jak jedeme?
V rámci letní dovolené jsme se rozhodli trochu poznat krásy jihomoravského kraje.
Do Břeclavi Cestujeme vlakem, proto jsme po téměř pětihodinové jízdě rádi za jakoukoli procházku. Volba padla na 4 km vzdálené Pohansko, kam od nádraží vede zelená turistická značka.
Počátkem 9.století, v souvislosti se vznikem Velké Moravy, zde bylo vybudováno jedno z největších středověkých hradišť ve střední Evropě. Což také dokazuje archeologická expozice umístěna v empírovém loveckém zámečku Pohansko.
Mnohé zcela jistě zaujme Naučná stezka poukazující na oboru Soutok, okolní krajinu, archeologii a stoleté solitérní duby.
Za čím jedeme?
Stejnou cestou se vracíme zpět k nádraží, abychom se vydali prozkoumat město.
Naši první zastávkou je novogotická kaple sv. Rocha, postavena roku 1892, která stojí na konci pěší zóny. Po zelené pokračujeme k tzv. žluté škole. V dřívějších dobách německá obecná a občanská škola slouží stále svému účelu, sídlí zde ZŠ.
Zvolna docházíme až na náměstí, jemuž dominuje kostel sv. Václava vystavěný v letech 1992-1995 na místě původního barokního svatostánku, který byl za 2.světové války vybombardován.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Nedaleko náměstí obdivujeme zámek, jehož počátky sahají do 11.století, kdy zde stál pohraniční hrad. V současné době zde probíhá rekonstrukce objektu, možná i proto je zámek pro veřejnost zpřístupněn pouze v Dny otevřených dveří. Navštívit lze pouze zámeckou vinotéku. My tuto možnost nevyužíváme a raději se vracíme k nádraží, abychom se mohli přemýstit do kempu Apollo situovaném na samém okraji Lednicko-valtického areálu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Naštěstí jede z Břeclavi ke kempu přímý autobusový spoj, takže po ubytování se stíháme procházku k nedalekému(cca 200m) Apollónovu chrámu.
Ostatní informace
http://www.lednicko-valticky-areal.cz/pohansko.php