Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kříž
Horní Hynčina, vesnice na Svitavsku založená v průběhu 13. nebo 14. století, je dnes již částí – paradoxně menší – obce Pohledy. Můžeme zde vidět relativně vysoký počet drobných památek, například dva křížové – nebo též smírčí – kameny, nacházející se po pravé straně při silnici na Březovou nad Svitavou. Tyto kameny, které byly zmapovány a popsány již v průběhu 19. století, patří do kategorie smírčích křížů. První z nich najdeme vedle podstavce mariánského misijního kříže naproti domu č.p.67 nebo - chcete-li - ve svahu pod stavením č. p. 48, druhý potom naproti domu č.p.1.
I. křížový kámen
Jedná se o nepravidelný oválný pískovcový křížový kámen s málo zřetelným – a poškozeným - reliéfem řeckého kříže. Na čelní straně je patrná horizontální rýha, na zadní straně jsou velmi nezřetelné číslice (může tam být uveden letopočet 863 nebo 868 stejně jako 1893 nebo 1898; nejlogičtější by však byla číslovka, značící průběh 17. století). Smírčí kámen je silně poškozen nejen erozí, ale i mechanicky. Jeho rozměry jsou uváděny 70 x 75 x 24 nebo 79 x 80 x 29 centimetrů, já osobně se přikláním k první uvedené variantě.
II. křížový kámen
V tomto případě jde o nesouměrný (chybí pravá horní část) pískovcový křížový kámen s reliéfem latinského kříže. Kámen i vyobrazený kříž jsou dlouhodobou erozí obroušeny do oblých tvarů. Smírčí kámen je přibližně 80 centimetrů vysoký, jeho tloušťka je 20 cm a údaje, přisuzované jeho šířce, se pohybují od 55 do 58 centimetrů. Původně údajně stával u potoka a na současné stanoviště byl přemístěn při úpravách terénu.
K těmto křížovým kamenůmi se váže několik polozapomenutých pověstí. Jedna z nich vypráví o válečných událostech, kdy při plenění kraje vojsky, táhnoucími proti křesťanům, byla právě Horní Hynčina a její okolí zázračně ušetřena. Na počest tohoto „zázraku“ byly v obci vztyčeny dva Křížové kameny. Z pověsti však není zřejmé, jestli se jednalo o boje s husitskými vojsky nebo o příběh z třicetileté války. Druhá pověst je cyrilometodějská. Podle ní se u prvního z kamenů zastavovala poutní procesí a úcta ke kameni ještě vzrostla, když přečkal nevyvrácen velkou povodeň. Proto byl v těsné blízkosti kamene postaven misijní kříž. Křížový kámen byl ovšem použit pouze jako klekátko, čímž došlo k velkému pobouření věřících a kámen musel být usazen na původní místo. Jiná pověst zase říká, že kámen sem přinesla velká povodeň z horní části vesnice nebo z Pohledů.
Původně se v obci nacházel i třetí křížový kámen, ten se však nedochoval.