Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Muzeum
Vznik Polabského muzea, podobně jako řady dalších muzeí, souvisel s přípravami na velkou celonárodní Národopisnou výstavu českoslovanskou v roce 1895. Po skončení Národopisné výstavy se do Poděbrad vrátila jen nepatrná část zde sebraného materiálu, která se stala spolu s významným darem soukromých sbírek poděbradského lékárníka Jana Hellicha základem sbírek budoucího poděbradského muzea.
Největší zásluhu na založení poděbradského muzea v roce 1902 má poděbradský lékárník a význačnývšestrannýregionální badatel Jan Hellich, který stál v čele muzejního spolku od jeho založení až do své smrti v roce 1931.
V roce 1903 byly sbírky muzejního spolku nainstalovány v podkrovních prostorách hotelu Záložna. Po přemístění žáků do nově postavené školy byla v r. 1906 uvolněna pro muzeum celá budova staré školy u kostela, ve které se poděbradské muzeum nachází dosud.
PRŮVODCE PO EXPOZICÍCH POLABSKÝM MUZEEM V PODĚBRADECH
Pravěk Poděbradska
- představuje prostřednictvím vybraných exponátů - archeologických nálezů - pravěké dějiny území kolem nynějších Poděbrad.
Příroda Nymburska a její ochrana
- v samostatných oddílech expozice jsou předvedena typická přírodní společenstva, nacházející se v tomto kraji - řeka Labe, její přítoky, slepá labská ramena a tůně i charakteristické lužní lesy, které řeku lemují a Slatinné louky, Písečné přesypy, svědecké kopce, ale i kulturní krajina a okolí lidských sídlišť.
Poděbradské lázeňství
- přehled stoleté historie poděbradských lázní zprostředkuje návštěvníkům velký výběr dobových fotografií a pohlednic, lázeňských prospektů, plakátů a příležitostných tisků.
Historická expozice
- na pozadí českých dějin se připomínají významné historické události a osobnosti, které překročily regionální rámec. Expozice obsahově navazuje na "Pravěk Poděbradska", začíná zánikem slavníkovské domény a vytvořením nové správy kraje. Těžištěm první části jsou počátky poděbradského královského hradu a jeho podhradí (dnešního náměstí) a založení významného královského města Nymburka v druhé polovině 13. století.
Středověký špitál zv. Kunhuta
- Špitál pro místní chudé obyvatele byl založen první manželkou Jiřího z Poděbrad, Kunhutou ze Šternberka. Uvnitř přízemního kamenného stavení se nachází pět místností, částečně upravených k výstavním účelům.