Pomník Adalberta Stiftera nad Plešným jezerem
Turistické cíle • Památky a muzea • Pomník
Adalbert Stifter byl německy píšícím spisovatelem, básníkem Šumavy a rodákem z nedaleké Horní Plané (nar. 1805), kda má mimo jiné i svůj rodný domek a sochu. Psal sice německy, ale některá svá díla věnoval českému národu a kritizoval národnostní třenice mezi Čechy a Němci. Zemřel v Linci v roce 1868, dva dny po pokusu o sebevraždu.
Pomník spisovatele a básníka Šumavy Adalberta Stiftera najdeme na vrchu skalní stěny nad Plešným jezerem ve výšce 1311 m.n.m. Má podobu kamenného obelisku vysokého 14,5 m. Nad hladinou jezera je tedy 221 m vysoko. Není divu, že je z vyhlídkové plošiny od něho nádherný výhled na jezero, ale i na celou oblast okolo Lipna.
O jeho stavbu se zasadil frymburský rodák Jordan Kajetan Markus (pozdější ředitel vídeňské průmyslové školy). Toto dílo plánoval uskutečnit již od chvíle, kdy A. Stifter zemřel. Původně měl být u Plešného jezera dokonce umístěn Stifterův hrob, ale nakonec se Markusovi podařil až tento třetí pokus a za pomoci veřejné sbírky nechal vytvořit tento "skromný obelisk".
Z celého příběhu o pomníku mě ale nejvíc baví jeho samotná stavba. Stavbou bylo pověřeno pět kameníků pod vedením zkušeného Josefa Paleczka z Jeleních vrchů, kteří mimo jiné své zkušenosti nasbírali při stavbě Schwarzenbergského plavebního kanálu a zejména pak při stavbě tunelu pro plavení v jejich rodné osadě.
Tito kameníci vzali stavbu opravdu vážně, ale také si ji jak se patří užili. Poblíž si nejprve postavili dřevěný srub, ve kterém žili po celou dobu stavby. Jen občas stavbu přerušili a skočili si do Bavorska na pivko. Přes kopec to měli blíž než třeba do Nové Pece (a hlavně tam tenkrát asi měli lepší pivo). Mistr Paleczek se celou dobu neholil, takže ke konci stavby už měl vousy jako Mikuláš.
Slavnostní odhalení pomníku se odehrálo dne 26.8.1877. Markus chtěl věnovat pomník městu Horní Planá, které se daru zřeklo nejspíš proto, že bylo tou dobou echt německé a tak jim sbližování národů, ke kterému vyzýval Stifter, moc nevonělo. Markus v dobré víře napsal a nechal vytisknout i Stifterův životopis, který jeho bratr během akce prodával. To byla dobrá záminka pro rakousko-uherské biřice, kteří pak Markuse zatkli a na několik dní uvěznili, protože na prodej neměl patřičný štempl.
Nakonec nejlíp dopadli samotní kameníci, kteří za práci dostali na oslavu velký sud piva. Takže u pomníku zůstali ještě týden a pořádně "zapařili", prý aby nemuseli toho suda tahat dolů. Ještě že to nikdo z nich nepřehnal a nespadl z Jezerní stěny do jezera...