Pomník Operaci Antropoid a další připomínky protinacistického odboje v Praze
Pomník Operaci Antropoid byl slavnostně odhalen 27. května 2009, v 10 hodin a 35 minut, přesně 67 let od atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Stojí na místě, kde se 27. května 1942 v 10:35 uskutečnil jeden z nejvýraznějších odbojových činů druhé světové války. Parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík zaútočili v prudké zatáčce tehdejší Kirchmayerovy třídy (nyní Zenklovy) na Heydrichův vůz s cílem protektora a hlavního architekta holocaustu zlikvidovat.
Anthropoid, tedy člověk
Podoba pomníku je výsledkem otevřené soutěže výtvarníků a architektů, ve které zvítězil společný návrh sochařů Davida Moješčíka a Michala Šmerala a architektů Miroslavy Tůmové a Jiřího Gulbise. Trojúhelníkový tvar odkazuje na klín české, resp. československé vlajky.Postavy na hraně pomníku ve výšce devíti metrů představují československé parašutisty, třetí pak zástupce civilního obyvatelstva, které jim pomáhalo a v odboji hrálo nezastupitelnou roli. Postoj postav je inspirován figurou v kruhu ze slavné Leonardovy kresby člověka. Anatomická pozice současně odkazuje na název skupiny parašutistů a celé akce – Anthropoid, tedy člověk. Ostré hrany a suroví plech pomníku má navodit dojem drsnosti a exprese, navíc má korodující charakter, který souvisí se zničenou českou státností.
Před Pomníkem je zabudována bronzová deska s nápisem: „Na tomto místě uskutečnili dne 27. května 1942 v 10.35 hodin hrdinní českoslovenští parašutisté Jan Kubiš a Josef Gabčík
jeden z nejvýznamnějších odbojových činů druhé světové války – atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Svůj úkol by nikdy nemohli splnit bez pomoci stovek českých vlastenců, kteří za svou statečnost zaplatili vlastními životy.“
Není to jenom pomník
České odbojáře nepřipomíná jenom pomník, hrdinům jsou věnovány i ulice jako Gabčíkova, Novákových, také Mašínova, Balabánova nebo Bojasova, které vyzdvihují další jména protinacistického odboje. Ulice Sokolovská na Palmovce zase odkazuje na ukrajinské město Sokolovo, kde se odehrála jedna z bitev druhé světové války, nechyběla přitom ani československá jednotka.Název Palmovka přitom odkazuje na historii hlubší, svého času tady totiž stála usedlost rodiny Palmových. Až na konci 19. a počátku 20. století nahradila zdejší usedlosti městská zástavba. Do té doby sahá například i Pilcova rezidence, jeden z rezidenčních projektů společnosti PSN. Po zdařilé rekonstrukci nabízí komfortní byty o dispozicích 1+kk až 4+kk v moderních standardech, ovšem nezapomíná ani na historický odkaz. Ostatně již samotný název Pilcova rezidence vzdává poctu staviteli Janu Pilcovi, který dům před více než stoletím vystavěl pro Josefa Loudu. Dnes je dům prostřednictvím bytů k prodeji dostupný každému, koho láká skutečný městský život. Více tady...