První světová válka přinesla i do Blešna léta strádání a též tragédií v podobě padlých a zmrzačených zdejších mužů. Těch se ze všech front nevrátilo celkem 10 (Jan Černý z čp. 10, Josef Černý z čp. 10, Jan Hodyc z čp. 53, Rudolf Horák z čp. 8, Josef Horák z čp. 8, Václav Hůlka z čp. 4, Jan Hušek z čp. 35, Jan Hušek z čp. 51, Josef Jarkovský z čp. 13, Václav Michálek z čp. 29).
Plán k vybudování pomníku padlým v 1. světové válce je spojen se slavnostním přivítáním zdejších legionářů, kteří se po dlouhé anabázi vrátili v roce 1920 zpět do obce. Jednalo se o V. Uhlíře (později se přestěhoval do Nepasic čp. 1), obuvníka Josefa Huška, rolníka V. Mokerského, koželuha K. Říhu a Jaroslava Hodyce.
Právě na slavnostním večírku, který se uskutečnil v srpnu 1920 v místním hostinci, byl dán návrh na postavení pomníku padlým spoluobčanům a ihned došlo k vykonání první sbírky na tento účel, která vynesla 520 Kč.
K jeho slavnostnímu odhalení došlo 20. května 1923, přičemž byl zhotoven sochařem Josefem Václavem Škodou z Hradce Králové, který za něj obdržel 6 000 Kč. Většina této částky byla získána několika sbírkami, takže obec musela doplatit pouze 714,52 Kč. Při této slavnosti bylo také poprvé zvoněno novým zvonkem na zvoničce u pomníku, jenž byl opatřen místo svého zrekvírovaného předchůdce u firmy V. F. Červený v Hradci Králové za 2 000 Kč. Od té doby nesl pomník nápis: „PADLÝM OBCE BLEŠNA 1914-1918 ČERNÝ JAN ČERNÝ JOSEF HODYC JAN HORÁK JOSEF HORÁK RUDOLF HŮLKA VÁCLAV HUŠEK JAN Č.35 HUŠEK JAN Č.51 JARKOVSKÝ JOSEF MICHÁLEK VÁCLAV“
V únoru 1928 došlo jak v obecní radě, tak v obecním zastupitelstvu, k schválení usnesení o potřebnosti upravení okolí pomníku, jež nebylo zrovna reprezentační. V roce 1932 bylo zase usneseno řádně upravit zanedbaný živý plot kolem pomníku. Nakonec došlo o 2 roky později ke kompletní úpravě této lokality, protože podle vedení obce neodpovídala důstojnosti tohoto místa. Celkový náklad na ni si vyžádal 2 558,85 Kč, z nichž 878 Kč bylo získáno sbírkou po obci a zbytek pocházel z obecního rozpočtu. Autorem i realizátorem této akce byl stavitel Jindřich Jandík z Černilova, cement a betonové kvádry na podezdívku plotu dodal Václav Mokerský z čp. 50. Nejprve došlo k odstranění živého plotu, vyčištění pozemku a jeho úpravě ve stylu zahrádky, která byla následně obehnána novým oplocením. Betonový základ zhotovili dělníci Rudolf Rydrych a Josef Šrámek a podezdívku udělal zedník František Volák. Plot a vrátka z drátěného pletiva zhotovil Josef Černý, zámečník z Třebechovic pod Orebem.
U pomníku se konaly všechny významnější akce, a to včetně tryzny za zemřelého prezidenta T. G. Masaryka. V témže čase existoval též fond pro jeho udržování, který činil 7 673,50 Kč. 25. června 1938 byl u něho v souvislosti se slavnostním uvedením elektrického vedení do obce zřízen reflektor, který ho v noci osvětloval. Ovšem jen prozatímně. Krátce po ukončení 2. světové války byl původní nápis rozšířen o text: „1939-1945 BERLACH MILOSLAV JANEBA JOSEF“. Od té doby se s pomníkem mnoho nedělo, proto byla v plánu jeho, více než potřebná obnova, k níž nakonec došlo poměrně nedávno.
Poslední aktualizace: 23.5.2024
Pomník padlým v 1. světové válce v Blešně na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Pomník padlým v 1. světové válce v Blešně
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!