Potštejn – sloup sv. Floriána se sochami apoštolů
Méně známou, jistě zajímavou – a v naší zemi poměrně vzácně vídanou – potštejnskou památkou je klasicistní sloup sv. Floriána. Ten najdeme na „horním konci náměstíčka“ v nejstarší části této východočeské obce, které se říká Na Městečku. I když se jedná o dílo regionálního významu, máme zde před sebou již od května roku 1958 památku chráněnou.
Toto dílo z pískovce pochází z roku 1827 a jeho autorství bývá nejčastěji připisováno Karlu Mielnickému, nebo alespoň někomu z této poměrně známé vamberské sochařské dílny. Co se týká „hodnocení jakosti“, tak většinou odbornící tvrdí, že se jedná o kvalitativně průměrnou, regionální sochařsko-kamenickou prací. Ovšem zasazenou do romantického a velmi příjemně působícího prostředí.
Pískovcový korintský sloup sv. Floriána doplňují sochy sv. Petra s klíčem a sv. Pavla s knihou, které stojí na přibližně 2 m vysokém podstavci s římsou, Oba apoštolové jsou zpodobnění jako vousatí starci v orientálním oděvu, sv. Pavel má dokonce na hlavě turban. Vrcholová socha představuje sv. Floriána jako římského vojáka s praporem v levé ruce, s pravicí na prsou a hořícím mlýnem u pravé nohy.
Na čelní stěně podstavce můžeme vidět reliéf, který bývá popisován jako Sedící Panna Marie s čtoucím si Ježíškem nebo Svatá Anna učící malou Marii (a i když jsou památkáři většinou jiného názoru, autor článku se přiklání spíše k druhé variantě).
Naproti štíhlému sloupu sv. Floriána je umístěna kamenná kašna z I. poloviny 19. století, která je napájená vodou z malé lesní studánky pod hradním kopcem. Celý tento prostor je upraven jako příjemná odpočinková zóna.