Do Orlického podhůří - na hrady Litice a Potštejn
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Při jedné naší dovolené v Náchodé jsme si udělali jeden den výlet za trochou historie na dva hrady, protože máme rádi zříceniny. Leží v podhůří Orlických hor, kde jedeme z Náchoda vlakem. V Týništi nad Orlicí přestupujeme, čtvrthodinku volna využijeme k návštěvě WC, potom pokračujeme k cíli naší cesty přes Častolovice a Doudleby nad Orlicí. Vystupujeme na nádraží a po svačině se vydáváme k prvnímu hradu v Liticích. Okolo lomů přes most nad Orlicí - jdeme k turist. rozcestí, pak vystupujeme k hradnímu vrchu serpentynami lesem a ocitáme se před zříceninou Hradu Litice - založeného koncem 13. století na skalnatém ostrohu.
Ze tří stran ho obtéká divoká Orlice. Z historických pramenů víme, že byl obklopen příkopem a valem s elipsovitým půdorysem. Přístupová cesta k hradu vede severním úbočím hradního návrší. Někdy ve 14. stol. jádro hradu jeho majitelé nechali přestavět. Vznikla dvoupalácová stavba s paláci na severní a jižní straně návrší uzavřeném vysokou hradbou. Zbytek se dochoval na západní straně. Jížní palác byl hlavní obytnou budovou hradu. Dosud je zachován vstupní portál s padacím mostem z dřevěné, zděné rampy. Severní palác sloužil jako obydlí pro služebnictvo a hospodářské příslušenství. K - SV nároží jižního paláce - byla dodatečně přistavěna čtverhranná věž s klenutými interiéry. Přístup do jednotlivých pater věže byl po můstcích z paláce. Do posledního poschodí věže se vstupovalo vikýřem z krovu. Roku 1450 byl hrad rozsáhle přestavěn. Vystřídalo se zde dost majitelů hradu. Vstupní brána byla podlouhlý masivní objekt.
Vedle padacího mostu s brankou byla i strážnice. Do patra vedlo šnekovité schodiště. Nad brankou pro pěší je erb - v bohatě zdobeném rámu s nápisem a další výzdoba. Po znárodnění byli Litice pro svou uměleckou a historickou hodnotu zařazeny mezi památky 1. kategorie. Postupně přešel hrad do Krajského střediska památkové péče v Pardubicích. Od konce 50. let 20. století je hrad opravován a stává se státním hradem. Dnes je zde instalována zajímavá výstava fotografií s verši v 2. patře paláce. Hrad jsme procházeli bez průvodce. Po prohlídce se jdeme občerstvit do hospůdky pod kopcem a po odpočinku se vydáváme krásným úsekem divoké Orlice s malebně rozhozenými kameny, balvany. Kolem je množství pokroucených stromů. Značka nás pak vede už bez řeky prudce lesem na louky, odtud klesáme k městečku Potštejn.
Za čím jedeme?
Sluníčko na nás už začíná pěkně pařit a my vystupujeme pod les. Frantík si ve stínu musí odpočinout, teplota - 30 stupňů ho zmohla a já si nedočkavě valím kupředu. Za chvíli serpentýnami do kopce přifuní i manžel, a tak si můžeme u pokladny koupit lístky. Než se dostaví průvodkyně, dáme si v bufetu u hradní brány vychlazené pivínko.
Hrad Potštejn má velmi rozsáhlé zříceniny, které nás ihned zaujaly. Od průvodkyně se dozvídáme něco o historii hradu - hrad byl za Dlouhá léta historie dobyt jen jednou. Dnes vidíme zbytky jádra, kde na Rovné straně polookrouhlého obrysu - stál palác sevřený - nejspíš dvěma čtyřhrannými věžovitými objekty. Celek obíhal parkán. Hrad vystřídalo několik majitelů. Za pánů z Pernštějna byl obranným a správním střediskem panství i reprezentačním sídlem renesančních velmožů.
Ohromné potštejnské panství bylo postupem doby kvůli dluhům prodáno. Zřícenina gotického hradu - založeného Draslavci koncem 13. století - byla v 16. století přestavěna a rozšířena, v 17. století - byl hrad opuštěn.
Dnes vidíme budovu hradního paláce - přestavěnou na kostel, jdeme kolem MINI - ZOO s kozlíky, pak kaple tvaru rotundy. Nebe je fantasticky modré, máme odtud nádherný výhled na Podorlicko.
Potštejn byl ve zdejší oblasti nejmohutnějším hradem. Dominantou je kromě kostela - kaple, 4. hradní brána prochází přes 4 hrannou věž. Po prohlídce a vyslechnutí historie hradu jsme si mohli sami obcházet a fotit hrad. Zpět se vracíme jinou cestou - po žluté značce kolem Western hospody. Přes loiku jsme došli kolem břehů Orlice lesem až k jezu a přes alej s lípami do městečka Potštejn. V 19. hodin odjíždíme zpět do Náchoda a odtud ještě jdeme 3 km pěšky do kempu v Bělovsi, kde jsme ubytováni.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvili jsme se v bufetu u hradu Potštejna, potom v městečku Potštejn - v hotelu Slávia, kde jsme si dali výbornou hřibovou polévku a kávu, jinak jsme měli jídlo sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obě zříceniny hradů se nám libily. Malebné městečko Potštejn je známé pověstí o pohádkovém pokladu hromady zlata, stříbra a drahého kamení, který je ukryt v některé z tajných podzemních chodeb - spojujících zříceniny kdysi majestátního hradu s ruinami středověkých pevností. Poklad údajně schoval odbojný rytíř - kdysi na hradě žil a živil se loupením po okolí - poklad nebyl nikdy nalezen.
Ostatní informace
K hradu Potštejn se dostaneme několika vyznačenými stezkami - pěšky, pro ty pohodlnější je pod hradem parkoviště.
Potštejn - je přístupný od dubna do října, vstupné pro dospělého je - 40 kč, prohlídka je s průvodcem.
Litice - je přístupný od dubna do října, vstupné pro dospělého je - 35 kč, prohlídka je bez průvodce.
Ceny se však mění.