Směřujeme na severovýchod republiky – 4. den – cca 14 km dlouhý výlet: Potštejn – Litice nad Orlicí, zřícenina hradu – Brná – Potštejn, zřícenina hradu – Potštejn, pivovar Clock
Neděle 23. 8. 2020
Kupodivu v noci, ani ráno zima nebyla, ani máslo pořádně neztuhlo. Když jsme vstali, svítilo sluníčko, ale od západu bylo černo. Právě z toho směru včera přišel liják. Dnes se to naštěstí rozehnalo.
Okolo celého parkoviště jsou hrušně a peckoviny - slívy, blumy, různé druhy švestek, či jak se to vše jmenuje. Úrodu mají tak velkou, že jim to láme větve. Trošku jsme jim odlehčili. Ale fakt málo. Škoda, že tu nejsme o týden později. Takhle doufáme, že to dozraje i utržené.
Odjíždíme do Potštejna. V konzumu jsme koupili chleba, hned vedle v infocentru Ota získal mapu pivovarů východních Čech. Den tedy pro něj začíná dobře. Jedeme k pivovaru Clock. Ráno, či spíše dopoledne je ještě zavřeno a malé parkoviště ve Školní ulici prázdné. Zabrali jsme místečko v rohu - je to zcela ideální místo i na přespání.
Dlouho se nezdržujeme a jdeme na výlet. Už se oba těšíme. Cca 15 km dlouhá trasa vede přes dvě zříceniny. Převýšení 500 metrů bude postupné.
Vyrážíme po červené. Cesta vede okolo jednopatrového barokního zámku, který byl postaven r. 1746 na místě panského poplužního dvora, ze kterého se zachoval pouze pivovar. Má čtyři spojená křídla, mezi kterými je malé nádvoří, a vysokou mansardovou střechu. Na základě Benešových dekretů byl zámek poslednímu majiteli r. 1945 zkonfiskován. Pak ho mělo na dva roky pronajaté britské velvyslanectví. Po r. 1948 ho spravovalo ROH a využívalo ho jako školící zařízení. Zámek, vč. interiéru byl postupně devastován, zmizel i mobiliář. Při stavebních úpravách byly zazděny severní arkády, zmizely desky s erby majitelů. Po r. 1989 zámek přešel do soukromých rukou, majitelé se střídali, stav zámku se zhoršoval. Až r. 2004 si ho koupili manželé Nováčkovi, kteří ho konečně renovují – vnitřní prostory i zámecký park. R. 2006 zpřístupnili veřejnosti zámek, r. 2010 zámecký park v anglickém stylu, na který navazuje růžová zahrada. V zámku je možnost ubytování i stravování. V přízemí je výstavní galerie. Konají se zde i doprovodné akce různého charakteru – zámek se tak stal přirozeným kulturním centrem obce.
Tentokrát do parku ani nejdeme, včera jsme si zámeckých zahrad užili dost. Dnes tolik času nemáme. Naproti zámku je empírový kostel sv. Vavřince s hranolovou věží, který byl postaven v letech 1807 – 1821 na místě staršího kostela ze 14. století. Dovnitř můžeme i nahlédnout.
Kousek musíme projít po hlavní silnici, okolo evangelického kostela z r. 1899. Naše červená po chvíli odbočuje vpravo, opouštíme město a stoupáme. Dokonce se nám otevře pohled na okolní kopce se zříceninou Potštejn. Okolo ní se budeme dnes vracet. Jdeme podle potůčku, míjíme zajímavou roubenku a hezky upravenou studánku Panny Marie s pitnou vodou. Každoročně na 1. máje ji chodí místní chasa prý čistit. Je tady krásný klid. Nechápu, kde jsou všichni lidi, když jsou prázdniny. Ale po pravdě řečeno, lidi mi tu nechybí. V okolí je řada bývalých lomů. Stále stoupáme až k rozcestí Liščí doly. Tady pokračujeme v přímém směru, ale už po zelené. Na rozcestí Černá tabule se konečně dostáváme na nejvyšší dnešní bod a začínáme klesat až do Litic nad Orlicí. Hned na okraji je velká pískovna. Podle architektury některých objektů pamatuje už hodně.
Lesní idylka končí, jsme na silnici. Naštěstí provoz není veliký. Je to přece jen místní komunikace. Přecházíme přes Divokou Orlici a začínáme stoupat do vsi, která je známá hlavně zříceninou hradu. Od mostu přes Divokou Orlici opět stoupáme, tentokrát poměrně mírně.
V Liticích u odbočky na hrad je hospůdka s venkovním posezením. Tu samozřejmě nemůžeme jen tak minout. Ota dal jedno pivo a už šlapeme do kopce okolo hezké dřevěné zvoničky. Její datum vzniku není znám, nejstarší vyobrazení je z r. 1883. Předpokládá se, že mohla být vybudována po vydání tzv. ohňového patentu r. 1751 za vlády Marie Terezie jako dobové protipožární opatření. Zvonek byl zrekvírován r. 1917, od r. 1948 je tam nový zvonek, který slouží jako umíráček. Zvoní se na něm i klekání.
To už se blížíme ke hradu, který byl postaven na skalnatém ostrohu nad řekou koncem 13. století Půtou z Potštejna z rodu západočeských Drslaviců. Jméno Litice mu dal podle svého stejnojmenného hradu u Plzně - v nynější městské části Litice. Za Václava II. se stal královským majetkem. Pro Jiřího z Poděbrad byl goticky přestavěn a opevněn. R. 1495 se dostal do vlastnictví Viléma z Pernštejna, ale hrad ztratil na významu, protože panstvo obývalo nedaleký hrad Potštejn. Zde bylo jen služebnictvo, které pečovalo o hradní hospodářství. Pak se majitelé rychle střídali. Od 2. pol. 16. století přestal být obýván a chátral. R. 1657 je již částečně pobořen, zastřešené budovy se ještě využívaly jako skladiště. Kupodivu hrad nebyl zcela ponechán svému osudu. R. 1776 byl zastřešen severní palác a věž nad 5. patrem dostala nízkou stanovou střechou. Koncem 19. století bylo zdivo zakonzervováno a v letech 1933–1935 za Karla Parishe byla zřícenina rekonstruována. Byl opraven a zpřístupněn jižní palác. Při tom však byly odstraněny různé architektonické prvky, doplněny venkovní betonové lávky, vybudováno betonové schodiště na úkor žebrové klenby. Věž získala vyhlídkové betonové patro. Po znárodnění přešel do majetku státu, který ho neustále opravuje a zakonzervovává.
Hrad z dálky vypadal zajímavě, z blízka nás již tolik nenadchl. Takhle si zříceninu nepředstavuji. Jsou na něm moc vidět novodobé zásahy, chybí mi tam historické prvky. Z nádvoří vidíme velký objekt s věží. Věž by nás lákala, ale placená prohlídka začíná až za 3/4 hodiny. Tak dlouho se nám čekat nechce. Odcházíme. U novodobě upravených střílen jsme snědli svačinu a v hospůdce ji zapili pivem. Tentokrát jsem v tom Otu nenechala samotného.
Procházíme po červené obcí, vidíme tady snad jen dvě hezké staré chaloupky a kapli Krista Dobrého pastýře z r. 1897. Opět přecházíme Divokou Orlici a konečně jsme v lese. Sice kopírujeme tok řeky, ale přes hustý lesní porost ji téměř nevidíme. Jen ji slyšíme, jak si bublá.
Pohodovou cestou přicházíme do Brné, o níž je první zmínka z r. 1356. Nejdřív míjíme bývalý barokní hospodářský dvůr z doby kolem r. 1685 – vidět je brána s erbem rodu Dobřenských. Ve dvoře je přízemní kruhová budova, která sloužila jako chladírna mléka (mléčník), a bývalá máselnice. Jenže to vidět zvenku není.
O chvíli později míjíme zajímavou stavbu z 19. století. Nad kaplí je na na pilířích zvonice.
Brná je vlastně část Potštejna, takže už se blížíme do našeho cíle – ke hradu Potštejn. Jen opouštíme zástavbu obce, opět stoupáme až na hrad. Tentokrát máme víc štěstí než rozumu. Dnešní poslední komentovaná prohlídka začíná za 2 minuty. Ani jsme si neuvědomili, jak ten čas letí. Tato zřícenina se mi líbí, moc by mne mrzelo, kdybychom tady prohlídku nestačili.
Hrad založil na kopci nad Divokou Orlicí v rozmezí let 1270 - 1287 na místě pravěkého hradiště Půta z Potštejna z rodu západočeských Drslaviců, přibližně ve stejné době jako hrad Litice, kde jsme dnes byli. Patřil však mezi rozsáhlejší a významnější objekty. Již r. 1339 byl dobyt a rozbořen. R. 1356 ho odkoupil Karel IV., obnovil ho a hrad se tak stal centrem královského potštejnského panství. Neustále byl zastavován. R. 1497 král Vladislav Jagellonský změnil zástavu v dědičnou držbu a hrad více než půlstoletí vlastnili Pernštejnové, kteří ho v průběhu 1. čtvrtiny 16. století nákladně přestavěli v rezidenční a správní centrum. Pak se opět majitelé střídali, okolo r. 1576 byl renesančně upraven. Od 17. století ho však nikdo neupravoval, hrad pustl, i když ještě r. 1681 byl obyvatelný. Jeho význam zanikl po stavbě zámku r. 1746. Koncem 19. století se stal cílem turistů. I když občas byly prováděny určité záchranné akce, až v 80. letech 20. století se hnutí Brontosaurus postaralo o odstranění náletových křovin a drobné zajištění areálu.
Ani jsme si nevydechli a vyrazili na prohlídku. Průvodkyně s námi hodinu procházela hradem, její výklad byl skutečně zajímavý, krásné byly i výhledy. Tomuhle skutečně říkám zřícenina.
Po ukončení prohlídky byl Ota samozřejmě už celý nedočkavý, aby byl v pivovaru. Vzali jsme to nejkratší cestou okolo křížové cesty. Tvoří ji 14 zděných výklenkových kaplí, které od r. 1754 lemují cestu z obce na hrad, kde byla v letech 1750 - 1752 postavena kaple Sv. Jana Nepomuckého. Ta se stala poutním místem. Kalvárie byla u druhé hradní brány. Poslední kaple je na nádvoří zámku u Kaple Svatých schodů. My jsme vyšli hned u pivovaru Clock, který využil chátrajícího objektu bývalého zámeckého pivovaru. Samozřejmě ho k radosti všech místních nejdříve zrekonstruovali a přesně po 100 letech od jeho uzavření nabízeli první várku piva svého řemeslného pivovaru. Je to moderní pivovar, který ve svém znaku má robota. Pivnice v prostoru bývalých stájí sousedí přímo s pivovarem. V létě je možno posedět na velké venkovní terase.
My jsme k autu ani nešli a hned se usadili venku. Dnes – v neděli k večeru tu bylo jen pár lidí a žádné fronty. Ota dal dvě piva - výčepní desítku (ta byla ze všech nejslabší, ale také dobrá) a výborné pšeničné, já jedno - desítku Pub Wheat s ječným sladem. Moc jsem si pochutnala. Dáváme pauzu a jdeme vařit oběd, či spíše už večeři. Máme z čeho, proto si v hospodě nic nedáváme.
Za 3/4 hodiny jsme byli najedení zpátky. Já se držím desítky, dávám ALE, opět výborného, Ota dvanáctku Apu a patnáctku Stellu. Je to kyseláč, moc jim nefandíme, ale ochutnat ho chtěl. Byl spokojený, nebyl špatný.
Mezitím trochu sprchlo, ale je tu dost slunečníků, je kam se schovat. Zvládli jsme tak společně ochutnat všechna piva, která točili. Ota vzal ještě jedno v lahvi s sebou - jedenáctku Fanouše. Nese si i etikety. Je už tma, tak se v našem koutku mohu i trochu opláchnout a už se těšíme do postele. Jsme docela unavení. Počasí se neustále mění, jsme zvědavi, co nám zítřek přinese.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.082, 16.308)
Poslední aktualizace: 14.1.2021
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Potštejn
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Směřujeme na severovýchod republiky – 4. den – cca 14 km dlouhý výlet: Potštejn – Litice nad Orlicí, zřícenina hradu – Brná – Potštejn, zřícenina hradu – Potštejn, pivovar Clock
Potštejn – sloup sv. Floriána se sochami apoštolů
Socha
Méně známou, jistě zajímavou – a v naší zemi poměrně vzácně vídanou – potštejnskou památkou je klasicistní sloup sv. Floriána. Ten najdeme na „horním konci náměstíčka“ v nejstarší části této východočeské obce, které se říká Na Městečku. I když se jedná o dílo regionálního významu, máme zde před sebou již od května roku 1958 památku chráněnou.
Toto dílo z pískovce pochází z roku 1827 a jeho autorství bývá nejčastěji…
0.1km
více »
Potštejn – posezení u kamenné kašny Na Městečku
Odpočinkové místo
Poté, co projdeme neskromnou nabídku potštejnských pamětihodností, přijde krátké posezení na příjemném místě jistě vhod … a nemusí to vždycky být jen v některé z místních osvěžoven. Nabízí…
0.1km
více »
Potštejn
Tipy na výlet
Malebné městečko Potštejn nad kterým se hrad nachází nalezneme ve Východních Čechách.
Autem - z Hradce Králové (asi 45km), z Pardubic (asi 50), Rychnova nad Kněžnou (asi 11km) a z Ústí nad Orlicí (asi 15km)
Vla…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Potštejn, centrum
Rozcestí
Rozcestí se nachází přímo v centru Potštejna v blízkosti informačního střediska, kostela sv. Vavřince a nedaleko zámku. Vzhledem k atraktivitě potštejnského okolí není divu, že odtud vychází osm značených turistických tras, jejichž cíle snadno přečtete na přiložené fotografii.
0.2km
více »
Potštejn-křížová cesta
Poutní místo
Letovisko Potštejn v údolí Divoké Orlice, jižně od Rychnova nad Kněžnou se může chlubit romantickou přírodou s mnoha památkami, zámkem a zříceninou hradu. V letech 1750 až 1752 byla na hradním nádvoří vystavěna Kaple sv. Jana Nepomuckého, ke které byla v r. 1754 postaven…
0.2km
více »
Potštejn-kostel sv. Vavřince
Kostel
V letovisku Potštejn, jižně od Rychnova nad Kněžnou proti proti zámku, na místě původního gotického, byl vybudován v letech 1817-1821 empírový Kostel sv. Vavřince. Hlavní oltářní obraz je od Antonína Machka a obra…
0.2km
více »
Potštejn-kříž Kalvárie u kostela sv. Vavřince
Kříž
Nedaleko Rychnova nad Kněžnou v letovisku Potštejn, stojí v parčíku jižně od kostela sv. Vavřince Na Kamenném podstavci, 4 m vysoký kříž se sochami. Dvě boční figury představují sv. Marii a Jana Evangelistu. Kalvárii nechal postavit v r.1828 Potštýnský tkadlec Josef Hlaváček. Původně byla Kalvárie obklopena 4 lipami, ale jedna byla v r. 1998 odstraněna.
0.2km
více »
Potštejn-památné stromy
Památný strom
V letovisku Potštejn, jižně od Rychnova nad Kněžnou je kolem kostela sv. Vavřince parčík vytvořený 14 lípami srdčitými a 2 kaštany, jejichž stáří je odhadováno na 170 let. Stromy byly v r. 2000 vyhlášeny rozhodnut…
0.2km
více »
Turistické rozcestí Potštejn, odbočka k hradu
Rozcestí
Rozcestí leží přímo na silnici č. 14 Ústí nad Orlicí - Vamberk. Procházejí tudy dvě značené trasy:
červená V směrem - Brná, Litice nad Orlicí, Česká Rybná, Hejnice, Žampach, Letohrad
červená Z směrem - Vrbice, Kastel, Suchá Rybná, Kostelec nad Orlicí
modrá S směrem - žel. stanice Potštejn
modrá JV směrem - Hrad Potštejn, rozc. Pod lipami u Divoké Orlice, Potštejn centrum
0.2km
více »
Podzimní výlet na hrad Potštejn
Cestopisy
Jednu říjnovou sobotu se vydáváme s kamarádkou a jejími dětmi na výlet do Orlických hor na romantický hrad Potštejn. Ráno vyjíždím v pět hodin MHD ze Zlína do Otrokovic, kde máme sraz. Kamarádka měla spoždění, ale…
0.2km
více »
Do Orlického podhůří - na hrady Litice a Potštejn
Tipy na výlet
Při jedné naší dovolené v Náchodé jsme si udělali jeden den výlet za trochou historie na dva hrady, protože máme rádi zříceniny. Leží v podhůří Orlických hor, kde jedeme z Náchoda vlakem. V Týni…
0.2km
více »
Potštejn - místo ukryté v malebném údolí Divoké Orlice
Tipy a novinky
Obec Potštejn se nachází v podhůří Orlických hor v malebném údolí Divoké Orlice. Historické jádro Potštejna tvoří "městečko" s kostelem sv. Vavřince vystaveným v letech 1815-1821, kašnou a sochou sv. Floriána.
Zá…
0.2km
více »
Za trochou historie k hradu Potštejn
Hrad
V Podhůří Orlických hor možno navštívit zajímavou zříceninu hradu Potštějn. Byl dobyt jen jednou, dnes se zde nachází Zbytky jeho jádra. Na straně polookrouhlého obrysu stáva…
0.2km
více »
Pochod Přes tři hrady oslaví vznik Československa
Tipy a novinky
Naše vlast oslaví příští rok 100 let od svého vzniku a Klub českých turistů připravil k tomuto výročí ojedinělý projekt, seriál pochodů s názvem 100 let republiky, 130 let v pohybu. Druhou akcí v této řadě je poch…
0.2km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Potštejn - hrad
Hrad
Rozlehlé zříceniny hradu Potštejn stojí na vysokém zalesněném kopci. Potštejn se nachází v Královéhradeckém kraji, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Potštejn lze navštívit od dubna do října denně kromě ponděl…
0.2km
více »
Soutěž 5
bodů
www.turistikaprozivot.cz
Zámek Potštejn
Zámek
Barokní zámek v Potštejně je dalším důvodem, proč toto malé městečko navštívit. Nachází se v centru obce a protože byl za komunistického režimu značně poničen, prochází v současnosti…
0.3km
více »
Soutěž 1
bod
www.turistikaprozivot.cz
Řemeslný pivovar CLOCK v Potštejně
Městys
Řemeslný pivovar Clock prezentuje domácí piva ve zvláštním a hlavně originálním komiksovém stylu.
Přestože pivovar vznikl v historických prostorách, nechtěli se majitelé nechat minulostí…
0.3km
více »
Potštejn - dub letní
Památný strom
Nachází se na hlavní ulici v obci poblíž zdejšího zámku na okraji zámeckého parku. Památný dub letní má v prsní výšce obvod kmene 380 cm, jeho výška byla odhadnuta na 28 m, mohutná vějířovitá koruna je pak široká cca 35 m, …
0.3km
více »
Turistické rozcestí Pod hradem Potštejn
Rozcestí
Turistické rozcestí se nachází asi 400 metrů od vchodu do areálu hradu. Vede sem modře značená trasa z potštejnského nádraží, která pokračuje po úbočí kopce k Divoké Orlici k rozcestí Pod lipami a do centra Potštejna. Rovněž je zde vyznačena odbočka k hradu. A konečně tu začíná krátká žlutá spojka k Divoké Orlici na rozcestí se zelenou značkou (Vochtánka) do Potštejna nebo Modlivým dolem na Polom, Hájek, Skrovnici a Bra…
0.3km
více »
Potštejn - informační centrum
Infocentrum
Potštejnské sezónní infocentrum, které poskytne veškeré turistické informace o obci, hradu, zámku a zajímavostech z okolí, se nachází v "domečku" v centru…
0.3km
více »
Procházka městečkem Potštejn v Podorlicku
Městečko
Východní Čechy jsou známou oázou klidu. V Podorlicku se nachází malebné městečko Potštejn. Jeho dominantou je často navštěvovaný hrad, stojící nad ním na skalnatém ostrohu. Byl založen ve 13. stol…
0.3km
více »
Hrad Potštejn
Hrad
Hrad Potštejn leží v podhůří Orlických hor, ve stejnojmenné obci, asi 5 km od města Vamberk. Hrad je přístupný pro veřejnost od dubna do října. Prohlídka hradu probíhá s průvodcem a trvá přibližně 45 min. Vstupné …
0.3km
více »
Turistické rozcestí Pod lipami, Potštejn
Rozcestí
Turistické rozcestí Pod lipami leží na okraji Potštejna na pravém břehu Divoké rostliny. Procházejí tudy dvě značené trasy:
modrá S směrem - rozcestí u mostu, Potštejn - centrum (společně se zelenou)
modrá SZ směrem - pod hradem, Potštejn - žel. stanice
zelená S směrem - centrum, Potštejn - žel. stanice
zelená J směrem - Vochtánka, Modlivý důl, Polom, Hájek, malá a Velká Skrovnice, Brandýs nad Orlicí
0.4km
více »
Potštejn - město
Městečko
Potštejn leží ve Východních Čechách, jižním směrem od Rychnova nad Kněžnou. Městečko se rozkládá v podhůří Orlických hor v údolí tvořeném řekou Divoká Orlice. Městečko je obklopeno zalesněnými…
0.4km
více »
Potštejn - Choceň přes Modlivý důl a Hemže
Trasa
Trasa není okružní, proto ji začínám i končím na vlakových nádražích. Cestou se můžete zastavit na hradu Potštejn (viz https://www.turistika.cz/mista/hrad-potstejn), projdete Modlivý důl (viz http…
0.5km
více »
Potštejn - Kostelec nad Orlicí po červené přes Vrbici
Trasa
Nenáročná procházková trasa s mnoha výhledy na jedno odpoledne. Trasu jsme absolvovali tak, že jsme odstavili auto u železniční zastávky Kostelec nad Orlicí, město, vlakem přejeli do Potštejna a p…
0.5km
více »
Nově značená trasa Potštejn - Homole - Polom
Trasa
Na Potštejnsku došlo v roce 2010 k několika změnám značení turistických tras. Tyto změny prozatím na dostupných mapách nenajdete. Některé nejsou až tak důležité, jako třeba změna barvy ze žluté na modrou u trasy od informačního centra k rozcestí pod Lipami, strání pod hradem k rozcestí Pod hradem. Stejně tak „zmodrala“ i původně červená odbočka z trasy od Litic (u silnice č.…
0.5km
více »
Turistické rozcestí Potštejn, žst.
Rozcestí
Turistické rozcestí leží před nádražím v Potštejně. Vycházejí od něho tyto trasy:
modrá JV směrem - hrad Potštejn, rozcestí Pod Lipami u Divoké Orlice, most přes Divokou Orlici
zelená SZ s…
0.5km
více »
Turistické rozcestí Českobratrský kostel, Potštejn
Rozcestí
Turistické rozcestí leží na okraji Potštejna, na výjezdu hlavní silnice č. 14 směrem na Zámě. Procházejí tudy tyto trasy:
červená SV směrem - Liščí doly, chata Na Vyhlídce, Peklo, Přím, Javornice, Nad Kovárnou u Rampuše
červená J směrem - centrum, dále buď Litice, Česká Rybná, Žampach, Letohrad nebo Vrbice, Suchá Rybná, Kostelec nad Orlicí
žlutá SZ směrem - Záměl, Doudleby nad Orlicí, Kostelec nad Orlicí
žlutá JZ sm…
0.6km
více »