Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Poutní kostel Nejsvětější Trojice u Andělské Hory je unikátní trojboký kostel postavený v letech 1696 až 1702 podle plánů tehdejšího dvorního architekta Černínů Giovanniho Battisty Alliprandiho. 3. května 1958 vyhlášen kulturní památkou. Od roku 1991 majetkem obce Andělská hora. V letech 2004 až 2005 prošel značně zchátralý kostel náročnou celkovou rekonstrukcí. Dnes slouží jako kulturní centrum (oddávací síň, galerie)
Většina lidí přijíždí do obce Andělská hora u Karlových Varů kvůli zajímavé zřícenině hradu. A tak se stane, že si nevšimnou další významné architektonické památky, která leží trochu stranou. Rozhodně však není nějak zastrčena, naopak. Nachází se totiž hned vedle hlavní silnice Karlovy Vary – Praha.
Původně poutní Kostel Nejsvětější Trojice, u něhož lze nalézt pozůstatky barokního hřbitova, byl postaven v letech 1698-1712 podle návrhu italského architekta G. B. Alliprandiho. Ještě předtím tady stávala dřevěná mariánská kaple ze 14. století, ale o ní se moc informací nedochovalo. Hřbitov začal vznikat již v roce 1692 a sloužil až do roku 1946.
Raně barokní jednolodní kostel je dle mého názoru svým způsobem architektonický unikát. Toto svérázné dílo církevního baroka bylo totiž vyprojektováno na půdorysu rovnoramenného trojúhelníka se zkosenými nárožími. Při návrhu vycházel architekt ze zasvěcení kostela Nejsvětější Trojici a vyjádřil tím trojjedinost Boží na principu rovnostranného trojúhelníku. Svatá Trojice, Nejsvětější Trojice, Boží Trojice či trojjediný Bůh – to vše je označení Boha v křesťanském dogmatu o třech osobách – Boha Otce, Boha Syna a Boha Ducha Svatého, které sdílejí jediné božství.
Na podobném půdoryse mnoho kostelů postaveno není. Jeden z nich je poutní chrám v Stadl-Paura z roku 1727 u rakouského města Lambach. Kostel u Andělské hory je nižší a jeho jehlancová střecha je pokryta šindelem a zakončena zvoničkou na vrcholu. Na vnější fasádě ještě zaujmou mohutné zdvojené pilastry a profilovaná korunní římsa.
Do interiéru lze vstoupit vchodem umístěným na severní straně, když původně měl objekt tři obdélné vchody s kamennými portály, které byly umístěny ve zkosených nárožích. V polovině minulého století však dva z nich byly zazděny. Uvnitř však dveře zůstaly. Číslo tři bylo také použito v případě velkých obdélných, polokruhově zakončených oknech nebo v případě postranních oltářů. Unikátní hlavní barokní oltář od pražského sochaře Františka Preisse umístěný do středového prostoru také na trojbokém půdorysu zde bohužel dneska nenajdeme. V současné době se o něho starají restaurátoři a je tudíž šance, že se vrátí. Jeho jednotlivé strany tvořily vlastně menší samostatné oltáře a prostor uvnitř oltáře sloužil jako sakristie. Celá stavba měla údajně skvělou akustiku. Vyobrazení oltáře i další fotografie z historie kostela je možné si prohlédnout na výstavce při návštěvě této památky. Kostel má plochý fabionový strop, který zdobí zajímavá výmalba.
Z historie fungování kostela je zajímavé například to, že byl po jistou dobu (1730 – 1783) udržován Řádem trinitářů (Řád Nejsvětější Trojice pro vykupování zajatců). Řád vznikl ve 12. století a jeho hlavní myšlenkou bylo shromažďovat prostředky na vykupování zajatců od muslimů. V případě špatné ekonomické situace se mohli členové řádu zavázat slavným slibem, že v případě potřeby sami sebe nabídnou za svobodu zajatce, na jehož vykoupení už nebylo peněz. V roce 1783 ale nechal císař Josef II. zrušit řeholní řády a pro objekt nastaly horší časy. Poutní kostel byl opuštěn a v první polovině 19. století byl přeměněn na hřbitovní. Avšak po druhé světové válce byl zdejší hřbitov zrušen a kostel začal postupně chátrat čím dál tím víc. Své také udělali zloději a další nevítaní návštěvníci interiéru. Jenom patrně díky náhodě nenechal minulý režim stavbu zbourat či objekt nespadl sám. V letech 2004 a 2005 proběhla celková velmi náročná a nákladná rekonstrukce zchátralého kostela, která nebyla ještě úplně dokončena (montáž osvětlení a podobně).
Stejný základ půdorysu jako u kostela byl zvolen také v případě hřbitova a zdi, která ohraničuje areál. Mohutná ohradní zeď je na několika místech z vnější strany podepřena velkými opěrnými pilíři. Půdorys rovnoramenného trojúhelníka má zkosená nároží, v nichž byly patrně původně umístěny vstupní brány, asi také tři. Do dnešní doby zůstala zachována pouze jedna. Ta dnešní na severní straně.
Kostel patří v současnosti obci Andělská hora a slouží jako kulturní a společenské centrum. Je zde provozována také obřadní síň a konají se tady zajímavé výstavy. Otevírací doba je dle roční doby. V letošním roce bylo otevřeno od čtvrtka do neděle od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 17:00 hodin. Vhodné je se podívat na obecní internetové stránky.
V obci Andělská Hora a okolí mne zaujalo ještě například toto:
- zřícenina hradu:https://www.turistika.cz/mista/andelska-hora-zricenina-gotickeho-stredovekeho-hradu-engelsburg
- kostel sv. Michaela Archanděla:https://www.turistika.cz/mista/kostel-sv-michaela-archandela-v-obci-andelska-hora-u-karlovych-varu
- socha sv. Jana Nepomuckého v Andělské Hoře:https://www.turistika.cz/mista/socha-sv-jana-nepomuckeho-v-obci-andelska-hora-u-karlovych-varu
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/