PP Moravská Dyje
Turistické cíle • Přírodní památka
Moravská Dyje je řeka pramenící v nadm.výši 653 m u Třešti na Vysočině, která teče k jihu a pod obcí Písečné opouští náš stát. O něco dál v Rakousku se vlévá do mnohem mohutnější Rakouské Dyje, přičemž před soutokem dosahuje délky 68 km. Splynutím obou toků vzniká známá Dyje vracející se na naše území a tvořící spolu s Vranovskou přehradou, NPR Podyjí a Novomlýnskými nádržemi hlavní ohniska místního turistického ruchu.
Od Třešti Moravská Dyje protéká několika obcemi a městem Dačice, v němž sice není její tok nijak zvlášť široký, ale je pozoruhodný z jiného hlediska. Od mostu ozdobeném dvěma barokními sochami světců a spojujícím předměstí s centrem Dačic, jsou břehy řeky směrem dolů po proudu chráněny v území, jež dosahuje délky 24 km.
PP Moravská Dyje byla vyhlášena kvůli svému přirozenému klikatému toku řeky a dobře vyvinuté nivě. Chrání se zde cenní živočichové a rostliny spadající do vodního biotopu, dále k mokřadům, trávníkům a skalnatým plochám. Žije zde např.rak a vydra říční, škeble či hořavka duhová. Hojný výskyt této drobné rybky v Moravské Dyji u nás zaujímá přední místo. Z dalších živočichů si pozornost zaslouží brouk rákosníček, jehož domovinou je bylinná vegetace pokrývající říční břehy. Územím přírodní památky prochází v Dačicích naučná stezka, která zde má tři zastavení.
My část chráněného území viděli na naší nedávné dovolené každodenně. Byli jsme ubytováni v hotelu pod klášterem, a když se vyrazilo na výlet, vedla naše cesta buď přes most do centra k autobusovému nádraží anebo na blizoučkou zastávku vlaku Dačice – město, z níž byl na Moravskou Dyji a její břehy zvlášť pěkný výhled.
Čekaní na vlak pravidelně zpříjemňovalo pozorování pozoruhodné symbiózy dvou ptačích druhů: každý den totiž po řece proplouvalo (anebo na břehu odpočívalo) minihejno složené z dvou párů kačen divokých a jedné velké a bílé kachny domácí. Vodní ptáci - zdá se, tvořili naprosto nerozlučnou partu a dle všeho jim šéfovala právě ta „běloška“...