Dačice-hlavní město Moravské Sibiře a kostky cukru
Dačice - hlavní město moravské Sibiře a kostkového cukru
Tak se představují Dačice ve většině průvodců a propagačních materiálů. V dnešním putování se na ně pokusíme podívat trochu jinak. Dačice jsou také nazývány „Brána Podyjí“, protože leží na horním toku Moravské Dyje. Mají výhodu železničního spojení, neboť leží na trati z Telče do Slavonic. Mohly být i železniční křižovatkou, neboť již v r. 1888 byl zpracován projekt pro Moravskou západní místní dráhu z Moravských Budějovic přes Jemnici do Dačic. Pro vlakové turisty, bohužel, se tento projekt nikdy neuskutečnil i když se o něm začalo uvažovat hned po skončení 2. sv. války.
Snad se o to bude pokoušet, s trochou nadsázky, pan Jirsa, železniční fanda, který si postavil na svém pozemku u řeky Dyje nejen několik desítek metrů kolejnic, ale jezdí po nich pro radost svou i radost příležitostných návštěvníků na vagoncích tažených opravenými lokomotivkami z důlních či jiných průmyslových železnic. S pýchou se pochlubí i jedním světovým unikátem- vlastnoručně zhotovenou trakční lokomotivou s parním kotlem, který prošel státní zkouškou. Z hlavního Palackého nám. se tam dostanete po ul. Antonínská a před areálem nemocnice sestoupíte pár metrů Luční ul. ke statku. Bude-li pan Jirsa doma, rád vás i vaše děti za dobrovolný příspěvek sveze.
Vrátíme se zpátky na Palackého náměstí, kde za průjezdem domu č. 58 objevíme nenápadnou tabulku s nápisem Letecké muzeum. Také o tuto zajímavost se stará jeden fanda, tentokráte letecký - Vlastimil Kolomazník. Nečekejte však žádné blerioty či jiná vznášedla. Muzeum bylo založené v r. 2004 k uctění památky letců a pilotů, pocházejících z Dačic. Nejznámějším byl Vilém Göth - stihač RAF od 310 čs. stíhací perutě v Duxfordu u Cambridge, který se stal ve svých 25 letech 6 leteckou obětí v bitvě o Anglii, když před tím sestřelil dva nepřátelské německé letouny. Je po něm pojmenována i rušná ulice vedoucí z Palackého nám. směrem na J. Hradec a jeho rodný dům ja označen pamětní deskou. Dalšími letci, na které je tu několik vzpomínek a artefaktů jsou Ondřej Leitkep a Oldřich Jakubů, který nalétal za 12 let více než 10.000 hod. a do muzea přispěl některými cennými exponáty. Muzeum je přístupné o prázdninách: út-ne 9-12 a 13-17, mimo sezónu v so-ne v tu samou dobu, v červnu a září jen na telefonickou domluvu na č. 777 335 755.
Mimo sezónu se na telefonickou domluvu dostanete i na 51 m vysokou vyhlídkovou renesanční věž u kostela Sv. Vavřince, kterou vám na požádání otevře paní Šimánková po vytočení tel. č. 721 141 878. Věž s kostelem byly postaveny v letech 1586-92 italským stav italem Francescem Garote de Bissone a je z ní opravdu překrásný pohled na město.
Pokud pocítíte nutnou potřebu ulevit svým útrobám, pak vás do své náruče ochotně přijme krásně vyzdobený vstup do sociálního zařízení v Kancnýřových sadech pod Radnicí, která sídlí ve Starém zámku na Palackého nám.. Přiložený snímek vás přesvědčí o tom, že je opravdu radostné tam chvíli posedět.
Pak se můžeme s klidným srdcem věnovat dalším památkám minimálně státnímu zámku zvanému Nový, vybudovaného Krajířem z Krajku. Cestou k němu vzdejte úctu pomníku věnovanému tak prozaické věci jako je kostka cukru. Kdyby nebylo Dačic a manželky ředitele dačické rafinerie Jakuba Kryštofa Rada, asi bychom si dodnes sekali cukr do kávy sekáčkem. První kostka cukru na světě tu byla vyrobena v r. 1843.
V zámku projdete secesním interiérem v 15 místnostech včetně knihovny s dvaceti tisíci svazky, mezi nimiž se nachází i módní časopisy z Paříže, prohlédnete si sbírku minerálů a motýlů, na níž možná F. F. Dahlberg lákal sličné dámy a uvidíte i parádní uniformy, které nosil Karel Dahlberg na zasedání Moravského zemského sněmu. Byl to zřejmě velice vážený pán, protože při slavnostním pasování nových rytířů zobrazený v jedné z místností se musel ceremoniář dvakrát nahlas tázati, zda je v sále přítomen hrabě Dahlberg.
Po prohlídce zámku se nadýcháme čerstvého vzduchu v 10 ha přírodním anglickém parku s více než 1.100 stromy více než 100 druhy. Převahu tvoří listnáče 80 a pětinu jehličnany. Parkem vede i zábavně naučná stezka pro děti.
Neměli bychom úplně minout ani další historickou památku - klášter Sv. Antonína Paduánského, který se tyčí nad levým břehem Moravské Dyje a patří řádu bosých karmelitánek.
A pokud navštívíte informační centrum nacházející se v budově radnice, dostane se vám cenných rad a informačních materiálů pro pěší i cykloturisty a určitě se poohlédnete po nějakém noclehu, abyste mohli některou z nabízených tras uskutečnit.
Text i foto: Ing. Rostislav Novák