Loading...
Turistické cíle • Památný strom
Břečťan obecný (Hedera helix) je povětšinou vnímán jako téměř plevelná rostlina, takže pokud se setkáme s jedincem, který je prohlášen za památný, určitě se dostaneme do rozpaků. V našich končinách jde o druh zastoupený původně v lužních lesích, kde využíval oporu ve větších stromech ke svému růstu. Pokud ale nenarazí na nějakou vzhůru stoupající oporu, klidně se rozprostře po ploše země. Díky jeho plazivým a popínavým vlastnostem se začal využívat k pokrytí různých stěn, plotů či ohrad k jejich příjemnějšímu zjevu.
Popínavá forma může dorůst do výšky 10–20 m, záleží vlastně jen na výšce opory. Břečťan je rostlina stále zelená, má tří až pětilaločnaté kožovité listy, kvete na přelomu léta a podzimu, dá se množit i řízkováním.
Právě popínavou formu někdy před sto léty někdo vysadil u hradby v Prachaticích (nebo se oddenek uchytil bez cizího přičinění). Zelená okrasa na hradbě se ale zalíbila, takže dnes se strom (má zřetelný kmen) řadí mezi památné stromy. Výška stromu dosahuje něco přes 7 m (jak je vysoká hradba), zajímavější je v tomto případě šířka koruny, která byla v době „zpamátnění“ kolem 17 m. Obvod kmene se uvádí cca 120 cm, ale to je spíše dohad, neb kmen se přimyká k opevnění.
Zajímavý je v tomto případě rozměr plochy pokrytého území (zdi) což je údaj 40 m2.
Břešťan u hradeb svým stářím přes sto let již patří do kategorie stromů veteránů. Zdravotní stav je dobrý.