Loading...
Spíš než o kašnu by mělo jít o fontánu, rozměrem spíš fontánku. Relativně nenápadné dílko, skládající se ze světlého kamenného válce, po bocích drážkovaného a mírně ustupující horní části, který spočívá na třech koulích z tmavšího kamene na první pohled zas tak neohromí.
Nicméně pohled na kovovou desku, která prozrazuje autorství, si zaslouží pozornost. Uvedená jména už zas tak bezvýznamná nejsou. Myslím, že jméno první, tedy Olbram Zoubek širší veřejnosti příliš přibližovat nemusím, jméno druhé tedy Ivo Loos (1934–2009) je přeci jen méně známé. Vystudoval architekturu na ČVUT a dlouhá léta pracoval v Stavoprojektu nebi SÚRPMO. Podílel se mj. na brutalistní stavbě Transgasu (bohužel zbourán), případně na Nové scéně Národního divadla.
S Olbramem Zoubkem pracoval např. i na palachově náhrobku, který celkem brzy po realizaci zničila STB (1970).
Původní umístění dílka bylo na centrálním Velkém náměstí, kde ovšem stojí historická kašna se sochou Spravedlnosti. Fontána vznikla v období spolupráce autorů v 60. letech minulého století. Ivo Loos se v Prachaticích podílel mj. na interiéru tamního kulturního domu (1965). Z té doby je tedy i původ fontány. Spolupráce autorů pak vyvrcholila právě zmíněným náhrobkem. Od roku 2000 je tak kašna na dnešním místě před hradbou na Zahradní ulici poblíž vstupu do centra města u Dolní brány.