Prachatice - Heydlův dům
Turistické cíle • Měšťanský dům
Heydlův dům patří k nejkrásnějším, nejnápadnějším, nejcennějším a nejzajímavějším prachatickým památkám – tedy, minimálně, co se kategorie měšťanských domů týče. Najdeme jej na Kostelním náměstí (č. 29), kde přímo navazuje na sousední, neméně zajímavý, dům (č. 28), se kterým bývá občas neprávem spojován v jeden objekt. Jedná se o sgrafitový nárožní dům s gotickým jádrem, který prošel v polovině 16. století renesanční přestavbou, aby se jej později ještě dotkly i klasicistní úpravy. O jeho výjimečnosti svědčí také fakt, že se nijak „neztrácí“ ani při svém umístění mezi tak významnými stavbami, jakými bezesporu jsou kostel sv. Jakuba Většího a Dolní brána.
V rámci výzdoby fasády jednopatrového Heydlova domu můžeme obdivovat psaníčková, figurální i ornamentální sgrafita. Původní cimbuří je zdobeno portréty různých osob, pod ním pak najdeme pás portrétů prokládaných rostlinnými motivy. Kompoziční scény jsou převážně soubojového charakteru (pomineme-li ubíjení nějaké ženské postavy) a hlavní roli zde hraje kyj. Najdeme zde i postavy muže a chlapce s nápisem Heydl (tato rodina dům vlastnila do roku 1620) nebo scénu „kočárovou“. Většinu plochy průčelí však pokrývá psaníčkové sgrafito.
Hlavní – tedy severozápadní - atikové a čtyřosé průčelí, které se viditelně „vyklání“ od svislé osy do ulice, je prolomeno kamenným půlkruhově zaklenutým portálem, nad jehož vrcholem je umístěno sgrafitové zobrazení květu růže a letopočet 1557. Ten zřejmě označuje dobu provedení sgrafit, protože samotný dům byl s největší pravděpodobností dokončen krátce po roce 1540. Vedle portálu můžeme vidět široký opěrný pilíř. Okna Heydlova domu jsou již klasicistní. Dům byl v 19. století částečně přestavěn, po požáru na počátku minulého století pak byla obnovena sgrafita. Východní fasáda zůstala hladce omítaná a bez členění. Dům je podsklepen.
Je zajímavé, že tento dům je možná tím pravým Husovým domem, tedy někdejší městskou - tzv. Literátskou - školou, kterou v Prachaticích navštěvoval mladý Jan Hus. V této otázce se ale asi odborníci nikdy zcela neshodnou.
V každém případě je ale Heydlův dům č. 29 svou renesanční podobou s atikou, cimbuřím a bohatou sgrafitovou výzdobou jedním z - architektonicky i historicky – nejvýznamnějších měšťanských domů v Prachaticích. Je proto zcela pochopitelné, že mezi naše chráněné kulturní památky byl zapsán hned v květnu roku 1958 a od října roku 1981 je také součástí zdejší Městské památkové rezervace.
PS: Omluvte, prosím, sníženou kvalitu některých fotografií. Závada opravdu není na vašem přijímači, ale v Prachaticích se prostě udělalo tak nějak více vlhko ... a já si nevšiml.