Loading...
Turistické cíle • Cyklo bar - hospůdka
Rčení kde se pivo daří, tam se dobře daří je sice otřepané, ale vlastně pravdivé. Stačí si vzpomenout na vypaseného Pandrholu a věčně nuzujícího Kubu Dařbujána, Ctihodného pana sládka sice nakonec trefil šlak, neboli pan Smrťák, ale do té doby se měl ale líp.
Dnes snad neexistuje slušnější město, leckdy už i vesnice, aby se tam nevařilo pivo.
Mezi ta slušná města rozhodně patří jihočeské Prachatice. Pivo se tam vařilo od nepaměti, přesněji od středověku, kdy bylo město na Zlaté stezce založeno. Přesněji pivo se vařilo v l. 1379 do roku 1949. Zdejší slad byl dokonce vyvážen do Bavor.
Ukončení výroby piva tak trošku souvisí s poúnorovými změnami. Naštěstí přišly změny polistopadové. A jak v posledních letech přišla móda minipivovarů, nemohly v tomto otálet i zde. Minipivovárek najdeme za rohem městského centra v ulici Horní č. 174. Sládci se snaží vyrábět taková piva, která máme rádi, tedy hořká. Do základní nabídky patří světlý ležák 11°, obdobná 12°, polotmavý 13° (Bradáček), vyrábí se i takové ty módní speciály Indian Pale Ale (IPA) 13°, English Red Ale 14,3°, v době návštěvy měli i pšeničné pivo (jen neví, že se přidává citron nebo limetka). Kapacita varny, tedy kolik se uvaří naráz je 5 hl.
Pivo se musí zajíst, takže se tu i vaří, a kromě piva je k dostání i výběr nealko nápojů (leckdy dnes zajde do putyk celá rodina), podávají se i lihoviny krajového lihovarníka (tak jsme ochutnali kontušovku). No a vše se musí zajíst, takže se tu bohatě vaří.
Otevřeno mimo Ne, tedy Po–Čt 10.30–22.00, Pá 10.30–00.00, So 11.00–00.00.
Pivo se dá koupit pro vlastní potřebu v PET lahvích, kdo snese víc, lze i soudky od 15 do 50 l, pivo se dodává do několika hospod v okolí a to včetně podpory (sklo, tácky, poutače apod.).