U svatého Jána: Zbytky strážní boudy
Stručný popis místa: Pokud se z Nepomuku vydáte na Prahu po modré turistické značce (vycházející od Sobenského rybníka) přijdete nejprve na rozcestí U sv. Jána a nedlouho poté do mělkého sedla oddělující Prahu od sousedního Malého Toku. Právě zde stávala strážní bouda. Stavba byla kamenná podobně jako nedaleká bouda U Břízy, dnes se z ní zachovaly jen rozvaliny. Připomíná jí už jen cedulka s kresbou na stromě a obrázek sv. Jana Nepomuckého.
Historie: Strážní bouda byla postavena v 19. století při cestě z Nepomuku do Strašic, která tudy procházela a název dostala podle sochy sv. Jana Nepomuckého, která stále právě na nedalekém rozcestí. Název boudy se však v jednotlivých pramenech mírně liší – je známa pod názvy U svatého Jána, Jánská bouda či Svatojánská bouda.
Zajímavosti: Jánská bouda patřila k místům, kde se v minulosti měřily meteorologické a klimatologické údaje a s nadmořskou výškou 842 metrů nad mořem z nich pravděpodobně byla tím nejvýše položeným. Druhé nejvýše položené měřící místo se nacházelo na Boru v nadmořské výšce 750 metrů nad mořem.
Přístup: Nejblíže j to ke zbytkům boudy od zmíněného rozcestí U sv. Jána. Pokud vyrážíte z Prahy na Malý Tok, pozůstatky boudy také neminete.
Literatura
- Hajšman J.: Brdy opět otevřené. Starý most Plzeň, 2015