Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Kostel
Římskokatolický farní kostel Nejsvětějšího Srdce Páně stojí na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad ve čtvrti Vinohrady, v její Městské památkové zóně. V roce 1993 se tento skvost pražské sakrální architektury dostal na poštovní známku (emise Krásy naší vlasti), kdy autorem rytiny byl akademický malíř a grafik Pavel Kovářík. V roce 2010 byl kostel zařazen mezi národní Kulturní památky a o čtyři roky později byl nominován k zápisu na seznam Světového dědictví.
Jedná se o monumentální sakrální stavbu, které si všimne každý, kdo jde nebo jede kolem. Za návrhem stavby, inspirované Noemovou archou, stojí slovinský architekt Josip Plečnik (1872-1957), který je známý úpravami Pražského hradu a jeho zahradami či zámkem v Lánech. Se svým projektem zvítězil ve veřejné soutěži, kterou vypsali již roku 1919. Vlastní stavbu chrámu zahájil až 19. srpna 1929 opat strahovského kláštera P. Metod Zavoral. Hotovo bylo za tři roky a vysvěcení 8. května 1932 se ujal pražský arcibiskup kardinál dr. Karel Kašpar.
Co určitě zaujme na první pohled, je podmanivá fasáda, kde bylo užito režné zdivo kombinované s kvádříky z umělé žuly. Kostel má zajímavou hlavní věž, která dosahuje výšky 42 metrů. Byla založena na celou šířku stavby o přibližných rozměrech 22 * 4,5 metru a zpočátku se mírně kónicky zužuje, aby se nakonec opět rozšířila a vyústila v ochoz s nástavbou. Na úplném vršku je třímetrová měděná báň s křížem. Na obou stranách věže stojí vysoké štíhlé pylony.
Na věži se nachází šest zvonů a opravdu rozměrné kulaté hodiny o průměru přes 6 metrů, největší v Česku a možná i ve střední Evropě. Hodiny jsou osazeny v kulatém okně.
Chrámová loď má rozměry 38 * 26 metrů. Vnitřek chrámu má hodnotnou výtvarnou výzdobou včetně 13 metrů vysoký kazetový strop. V podzemí je prostorná kaple s valenou klenbou.
Vyprávění o zajímavých místech, která navštívím, také uveřejňuji na těchto stránkách:
http://bubinga.blog.cz/ nebo na iDNES: http://pavelliprt.blog.idnes.cz/