Rajská zahrada - Praha 3
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Praha 3 - Riegrovými sady a Vysokou školou ekonomickou
tramvaj číslo 9, 24
Za čím jedeme?
relativně nově otevřený park Rajská zahrada - místo jak pro odpočinek, romantickou procházku, hřiště plus další věci pro sport a také příjemné posezení s občerstvením pro rodiny nebo třeba jen maminky s dětmi.
Je zde možnost zapůjčení pomůcek ke sportování, cvičící stroje, pingpongové stoly, víceúčelové hřiště a další.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Protože je tento výlet především pro pražáky, tak ubytování není potřeba a občerstvení je možné zakoupit u místního posezení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Park Rajská zahrada je rozdělen na čtyři terasy. Hned u hlavního vstupu z ulice Vlkova je dětské hřiště a dřevěná terasa s kavárnou. Nechybí ani sprchy pro sportovce a servisní budova. Navazuje oplocené hřiště, kde se dá hrát fotbal, volejbal a další sporty. Na druhé terase je plocha pro hraní pétanque, tato terasa prý ale zatím není využita tak jak bylo plánováno. Na další terase jsou posilovací stroje a pingpongové stoly. Střední terasu tvoří jezírko, které je osázeno vodními rostlinami a viděli jsme v něm i několik želv. Je propojeno s kaskádovitým schodištěm jehož středem protéká umělá horská bystřina. Nahoře nad schodištěm je vyhlídkový altán, ze kterého je opravdu docela pěkný pohled na panorama Prahy. Jediné co nás trochu překvapilo byla rozloha parku, mysleli jsme si, že bude větší, ale i tak je to opravdu příjemné místo uprostřed ruchu města.
Ostatní informace
Trocha historie
V místech dnešní Rajské zahrady (usedlosti č.p. 20 a 21) bývala původně Vinice, která patřila k faře sv. Mikuláše na Starém Městě. Od 1.května 1876 v Rajské zahradě byla zahradní Restaurace, kde se pořádaly koncerty a také se zde konaly balonové lety prvních vzduchoplavců. Roku 1883 ji jako sad zakoupilo město PrahA a od roku 1885 fungovala Rajská zahrada jako zásobní zahrada pro městské parky, byly zde vybudovány skleníky podle návrhu zahradního architekta Františka Thomayera a dokonce se tu pěstovaly i orchideje. Tímto však slavná historie Rajské zahrady končí a její území se už jen zmenšovalo zástavbami (Baxovy učňovské pokračující školy – dnešní Vysoká škola ekonomická, dvě školky, budova PRE) až do dnešní podoby parku Rajská zahrada.