Loading...
Nedaleko Staroměstského náměstí – v Kaprově ulici – najdeme velice zajímavý nárožní dům s nepřehlédnutelnou secesní výzdobou. Nejnápadnější je dvojice dekorativních vlysů po stranách vstupního portálu, která evokuje vídeňskou secesi. Mužskou i ženskou postavu zde obklopuje desítka plujících kapříků.
Reprezentativní budova s šesti nadzemními podlažími (a střešní nástavbou) byla postavena v roce 1906 zásluhou stavitelů Pohla a Neugebauera. Autorem reliéfů je sochař Richard Luksch, který svého času spolupracoval s věhlasným Gustavem Klimtem. Přes množství secesních dekorativních prvků jsou reliéfy v Kaprově ulici silně ovlivněny i symbolismem.
Mužská postava má za zády sluneční kotouč, ke kterému vzpíná ruce jakoby k modlitbě, zatímco ženská postava vzývá – rovněž za sebou umístěný - kotouč odlišný, považovaný za měsíc neboli lunu. Obě postavy, představující zřejmě Den a Noc, se tváří strnule a nezaujatě.
Je přitom zajímavé, že Kaprova (původně Svatovalentinská) ulice, patří k těm skutečně historickým (své současné jméno dostala podle někdejšího pražského primátora Pavla Kapra z Kaprštejna, který se sem přistěhoval v roce 1566), ale žádné starší domy zde nenajdeme. Všechny totiž pocházejí z počátku minulého století, což je dáno asanací zdejšího židovského ghetta a jeho blízkého okolí.
Další zajímavostí – nebo alespoň do jisté míry překvapením – je fakt, že se nejedná o chráněnou kulturní památku. Na půvabu, atraktivitě a fotogeničnosti to ale tomuto domu s adresou Kaprova č. 9 rozhodně neubírá.