Loading...
O plastikách zdobících od května letošního roku fasádu pražského obchodního domu Máj se toho poslední dobou řeklo i napsalo hodně. Uniknout medializovaným sporům odborníků, kontroverzního sochaře i pseudoznalců prostě nešlo a bylo přitom úplně jedno, jestli této atrakci a Davidu Černému zrovna fandíte nebo ne. Zajímavá záležitost to prostě ale je a vždy stojí na chodníku desítky těch, kteří si fialový letadlový hmyz s chutí – a mnohdy i obdivem - fotografují …
Osobně některé práce Davida Černého považuji za téměř geniální a jiné zrovna moc nemusím. V tomto případě mám pocit neutrální, ale mohu za sebe říct, že mi kritika tohoto uměleckého vyjádření přišla mnohdy až nemístná a nemyslím si, že by Motýli mohli nějak hyzdit fasádu funkcionalistické stavby s prvky brutalismu, která byla dokončena v době, kdy se Gustáv Husák a normalizace uchopili vlády nad tehdejším Československem.
Pro běžného člověka je v Obchodním centru Máj Národní (dříve Obchodní dům Máj) asi důležitější, aby si tady mohl nakoupit (jen zběžně jsem zaregistroval, že zde je snad všude předraženo a zbytek tvoří herny), aby během nákupu fungovaly eskalátory (ne vždy to platí) a aby si zde případně mohl odskočit (dvacka za pisoár mi přijde docela dost). Vrcholem všeho je ale moment, když zatoužíte pohlédnout na Prahu a Černého Motýly z vrcholové vyhlídkové terasy. Za výstup na její plošinu totiž majitel obchoďáku vyžaduje nekřesťanských 250 Kč za osobu. Za tyto hrůzostrašné peníze převyšující ceny vstupenek na naše nejvýznamnější a nejkrásnější rozhledny i hradní či chrámové věže jsme si ten pohled dolů rádi odpustili …
Z tohoto úhlu pohledu mi instalace Motýlů na Máji vadí asi opravdu nejméně (a hlavně podstatně méně než např. fakt, že je poslední dobou v Praze Davidem vysloveně „přečerněno“). Proto na závěr snad ještě pár slov o nich samotných.
Několikametroví (uvádí se celková délka - nebo spíš výška - až 20 m) Motýli mají být podle autora připomínkou hrdinství pilotů RAF, a proto jejich základ tvoří malá stíhačka Spitfire jako nejelegantnější letoun v letecké historii. Současně se jedná o zpodobnění teorie zvané Butterfly Effect (Závan motýlího křídla), podle které mávnutí motýlím křídlem na jedné straně planety může dalším řetězením způsobit na druhé straně zeměkoule uragán.
Původně měli Motýli zdobit sídlo NATO v Bruselu. Černý je údajně pojal jako kontrastní spojení Spitfiru coby mýtického tvora chrlícího oheň, který zahání zlo, a motýlích křídel jako symbolu bezbranné krásy, lehkosti a křehkosti. Odlitý trup letadla Spitfire s motýlími křídly má současně odkazovat k surrealismu a k dadaismu. Barevnost trupu v zásadě zachovává původní kamufláž, barvy jsou však provedeny tak, aby více evokovaly představu velkého motýla než válečného maskování.
Dva Motýli, kteří sedí, odpočívají a ladně pohybují křídly, budou zdobit fasádu Máje na Národní třídě podle rozhodnutí památkářů jeden rok. A pak se uvidí ...