Loading...
Turistické cíle • Měšťanský dům
V samotném srdci Starého města pražského se nachází Husova ulice. V těsné blízkosti jejího křížení s ulicí Karlovou zde najdeme několik velice zajímavých, významných a historicky cenných měšťanských domů. Bývají označovány číslicemi 19-21 a jejich prapůvod sahá až do období raného středověku. Později také zde, samozřejmě, zaúřadovaly i architektonické styly modernější – zejména baroko a klasicismus – ale to těmto objektům na jejich atraktivitě nijak neubralo. A za zmínku na úvod snad stojí také skutečnost, že donedávna zde sídlilo výstavní centrum Českého muzea výtvarných umění v Praze, které v současné době vystřídalo Apple Museum.
Začněme domem, který se původně nazýval U Klíčů, později pak U Černého hada. Na první pohled zaujme dvojicí vysokých renesančních štítů. Vzhledem k tomu, že jeho jádro tvoří kamenný románský dvorec z konce 12. století, je z celé skupiny tím nejstarším. Až do současnosti se z původní stavby dochovala přízemní obytná část, který byla tvořena velkou čtvercovou místností se čtyřmi poli křížové klenby, sklenuté na středový sloup. Tato místnost bývala osvětlena z jihu úzkými obdélnými okny a vcházelo se do ní půlkruhovým portálem z přilehlé chodby s valenou klenbou. V každém případě zde můžeme vidět velmi vzácnou ukázku interiéru románského domu, kde středový sloupek zdobí krychlová hlavice, zatímco zbytek sálku tvoří jen strohé režné zdivo. V současné době je už tato část domu sklepením, takže současně slouží jako ukázka toho, kde byla v minulosti výška pražských ulic. Bližší informace na https://www.turistika.cz/mista/praha-stare-mesto-romanske-podzemi-domu-u-cerneho-hada/detail
Románský dvorec zanikl již někdy v polovině 13. století a na jeho místě vyrostlo několik gotických domů. Jejich průčelí byla dřevěná nebo hrázděná a dávno zmizela při mnohých pozdějších úpravách a přestavbách. Zachovaly se snad jen konstruktivní oblouky v domě U Klíčů. V rámci těchto přestaveb vznikla také – již zmíněná - dvojice impozantních obloučkových štítů ve stylu benátské renesance. Štíty jsou bohatě členěny pilastry a bývají označovány jako nejstarší svého druhu v celé Praze. Svou podobou částečně navazují na tradici původních gotických štítů. Historické podobě domu nikterak neublížily ani další stavební úpravy, které zde proběhly v I. polovině 18. století.
Pozdější barokně - klasicistní úpravy zasáhly také oba sousední domy, takže např. nárožní dům U Zlaté slámy už dnes působí „pouze“ dojmem výrazné a zdobné barokní stavby s mansardovou střechou (je fakt, že gotické sklepení z ulice moc vidět není a spíše ho zde jen tušíme). Podoba průčelí s pilastry a štukovou výzdobou (antikizující hlavy, busty a maskarony) odpovídá období kolem roku 1730 a bývá připisována okruhu významných architektů tehdejších pražských palácových staveb. Třetí objekt celé fronty domů mírně ustupuje a byl postaven okolo roku 1360, kdy zastavěl uličku, kterou se původně vjíždělo do románského Dvorce. V zadním traktu se sice i dnes nachází gotický portálek, ale přestavba domu v 18. století mu dala ráz spíše klasicistní.
Je smutné, že všechny uvedené objekty chátraly v podstatě celé 19. století i I. polovinu století minulého, takže ještě deset let po II. světové válce hrozilo jejich sesutí. Skutečnou záchranu těchto cenných památek přinesla až velká rekonstrukce, která zde proběhla v letech 1965 až 1973. Teprve tehdy také došlo k vyproštění obezděného středního sloupku ve sklepení domu U Klíčů a k záchraně kleneb unikátního románského interiéru. Zachránit se už ale, bohužel, nepodařilo původní – již silně ztrouchnivělé - malované trámové stropy. Celá tato rekonstrukce splnila oba hlavní cíle: záchranu cenných měšťanských domů, pamatujících doby dávno minulé, i vytvoření ideálního prostředí pro umístění umělecké galerie.
Pro mnohé bude jistě také důležitá informace, že dalším v pořadí je na Husově ulici dům, ve kterém "ogjakživa" sídlí veleslavná plzeňská restaurace U Zlatého tygra. Jenom ti pábitelé už v ní, bohužel, nesedávají ...