Praha (Staré Město) – románské podzemí domu U Černého hada
Turistické cíle • Památky a muzea • Měšťanský dům
Naše hlavní město nabízí svým návštěvníkům neuvěřitelné množství pozoruhodných historických památek, a možná právě proto mnohé z nás vždy nejvíce potěší nějaká ta pamětihodnost hodně zajímavá a současně – pokud možno – co nejméně známá. A pokud se jedná o záležitost pamatující doby hodně dávno minulé, je radost nadšeného „objevitele“ a ctitele památek o to větší. Prohlídku části románského podzemí v historickém centru Starého Města Pražského plánoval autor tohoto článku pěkných pár let, ale až teď se konečně může o svou radost podělit také s čtenáři Turistiky.
Staroměstský dům U Černého hada se nachází v Husově ulici (č.156/21), původně se jmenoval U Klíčů a ještě nedávno zde sídlilo České muzeum výtvarného umění (dříve Středočeské galerie). V jeho suterénních prostorách se až do současnosti dochovalo spodní podlaží někdejšího románského domu. To je tvořeno dvojicí místností: přičemž ta větší je zaklenuta čtyřmi poli křížové klenby, sklenuté na středový sloup. Krásně vytržená stránka z učebnice architektury i dějin umění. Druhá místnost je menší a původně byla zřejmě chodbou. Až po zazdění původního vstupu do domu a následného proražení nového se stala samostatnou místností.
Vedle uvedené dvojice místností se nachází ještě třetí, která je mladším – a již gotickým - sklepením. Krom toho, že se jedná o místo poutavě pozoruhodné až magické, nabízí nám také možnost srovnání původní výškové úrovně Husovy ulice s tou současnou. A za pozornost jistě stojí i celá trojice rekonstruovaných měšťanských domů v Husově ulici, tedy goticko-renesanční dvojdům, jehož je dům U Černého hada nejstarší součástí, i nárožní dům U Zlaté slámy.
V současné době jsou tyto prostory rovněž úžasnou ukázkou možnosti vkusného propojení dávné minulosti se žhavou současností. Dnešní pražská Pop Art Gallery je totiž sídlem originální instituce nazvané Apple Museum. V době vzniku tohoto článku (duben 2016 - a potom jsem na něj tak nějak zapomněl) zde byla k vidění unikátní výstava, představující nejkomplexnější světovou sbírku počítačů společností Apple, Pixar a Next z let 1976 až 2012.