Loading...
Turistické cíle • Příroda • Pramen
Lázeňské prameny v okolí jesenických lázní dnes po létech zanedbané péče ožívají pod rukama mnohých neznámých nadšenců. Díky nim se daří uchovat pozoruhodnou skupinu památek, která u nás nemá příliš obdobných protějšků.
Většina upravených pramenů se sice nachází v okolí samotných lázní, tedy bývalé osady Gräfenberk. Příznačně je najdeme na svazích Studničního vrchu, tedy hory, která už svým názvem na přítomnost vody upomíná. Není to ale jediné soustředění upravených pramenů v okolí Jeseníků. Další oblast s těmito památkami jsou svahy Zlatého Chlumu. Zatímco poněkud vyšší Studniční vrch leží západně od města, Zlatých Chlum najdeme východně, či severovýchodně od centra města. Samotný název hory napovídá, že v minulosti měla něco společného s drahými kovy. Těch se tu ale příliš nevydolovalo. Jak ale začali do Frývaldova (dřívější název Jeseníku) proudit návštěvníci lázní, při svém pobytu zavítali i na tento kopec. Jak se v druhé polovině 19. století s rostoucí životní úrovní rozšiřovali i davy výletníků, bylo před koncem století rozhodnuto o výstavbě rozhledny pod vrcholem hory. Než se ale stavba uskutečnila, bylo nutno vybudovat i nové přístupové cesty. Jednou z nich byla i cesta od Křížového vrchu.
Jak se cesta vinula po jihozápadním svahu Zlatého Chlumu, procházela i kolem jednoho z mnoha různě vydatných pramenů. Zhruba na polovině stoupání mezi Křížovým vrchem a vrcholem Chlumu tedy byl upraven v roce 1896 pramen s odpočinkovou plošinkou a pomníčkem z lomového kamene. Dnes tento pramen najdeme u červené TZ. Po svém vybudování nesl název Turistický (Touristen Quelle). Na výstavbě se podíleli členové MSSGV – Moravsko-slezského-sudetského horského spolku. Příslušnost k názvu připomínala velká značka, které se používalo v Jeseníkách než bylo zavedeno pásové značení Kčt. Jde vlastně o dva trojúhelníky, barevný a bílý. S takovým značením se můžeme setkat i ve starších mapách z období 1. republiky.
Po válce se původní název pramene přestal používat a nahradil ho název Pod Chlumem (nebo Pod Zlatým Chlumem). Reálný socialismus ale všeobecně příliš neholdoval udržování takových pomníčků, takže i relativně bytelná stavba se pomalu rozpadala. Naštěstí jsme se dožili lepších časů, a dnes se pomníčky a prameny opět opravují. První velká rekonstrukce proběhla v roce 2001, obnova byla uskutečněna zásluhou města Jeseník, v r. 2014 proběhla další údržba, tentokrát i zásluhou Herberta Reinelta. Jak se můžeme dočíst na malé tabulce. Jde o rodáka z Dolní Lipové (Lindewiese), posluchače frývaldovského reálného gymnázia. Jakožto sudetský Němec byl po válce odsunut, spolupodílí se na smiřování a obnově vztahů kdysi rozdělených národů. Mj. je i spoluautorem knihy o historii MSSGV na severní Moravě. S vymalovanou velkou turistickou značkou dnes pomník opět připomíná svůj původ.