Loading...
Turistické cíle • Památky a muzea • Hřbitov
Obec Štolnava byla založena jako hornická osada někdy okolo roku 1570. Přesto, že dnes byste ji již na mapách hledali marně, žily zde ještě na počátku minulého století téměř dvě stovky obyvatel a obec měla i svou vlastní školu, hřbitov a kapli. Od roku 1850 však již byla Štolnava součástí Nové vsi, tedy dnešní Žárové, a v roce 1976 byla celá tato oblast připojena k Velkým Losinám. V současné době se z někdejší Štolnavy – neboli Stollenhau (název odkazuje k dolu na železnou rudu) - zachovaly pouze dvě rekreační budovy v horní části osady a jedna „spodní“ budova, tzv. Stará rychta. A k tomu několik sakrálních – převážně drobných – památek.
Polorozbořená boží muka, malou kapličku a kříž z roku 1907 u silnice před několika měsíci doplnily obnovené základy někdejší kaple sv. Jana a Pavla, které byly „taženy“ na světlo boží od roku 2011. A je to v místo opravdu velmi pěkné i důstojné a rozhodně stojí za zastavení. Donedávna zde však platilo, že „dominantou“ neexistující obce jsou zbytky starého německého hřbitova, v jehož středu byl obnoven jeden kříž. Starý hřbitov je rámován rozvalinami kamenné ohradní zdi, která byla – alespoň podle různých historických fotografií - původně bílá. Hřbitov se nachází přibližně uprostřed zaniklé vesnice a jsou zde vidět i zbytky někdejší vstupní brány. Obnovené základy kaple se nachází nedaleko tohoto hřbitova, blíže k silnici. Dřevěný kříž pak pochází z roku 2011.
Historie kaple sv. Jana a Pavla je stejně pohnutá jako osudy celé vesnice. Již v letech 1610 až 1611 nechal ve Štolnavě postavit Jan Jetřich ze Žerotína menší dřevěný kostelík. Na stejném místě pak zdejší obyvatelé ve II. polovině 19. století vybudovali zděnou klasicistní kapli sv. Jana a Pavla. V roce 1946 museli původní obyvatelé z obce odejít a ta následně zanikla. A s ní i kaple a přilehlý hřbitůvek. Definitivní konec obce i kaple přinesl rok 1965, kdy je srovnali se zemí vojáci z útvaru 60. tankové divize ze Šumperka.
Na podzim roku 2010 vzešla myšlenka obnovy základů této kaple s tím, že definitivní definitivním být nemusí. Náhodný nález korpusu Krista z původní kaple vyvolal nápad osadit na někdejším místě kaple tzv. „Kříž smíření“ s původními německými obyvateli, násilně odsunutými po II. světové válce. Hovořilo se dokonce o vyvraždění rodiny ze Staré rychty. Proto se iniciativa soukromých osob spojila s o.s. Obnova kulturního dědictví údolí Desné. Následně přišly peníze z Fondu kulturního dědictví Nadace VIA a od společnosti Jeseníky – sdružení cestovního ruchu. Pomohli drobní soukromí dárci i lidé, kteří se zúčastnili akce „Přilož svůj kámen“. Na propagaci se pak podílela šumperská Městská knihovna a Svaz Němců Severní Morava – Orlické hory. Díky tomu zde byly postupně dozděny základy kaple, vydlážděna celá její plocha, postavena oltářní menza a tím vznikla zajímavá pietní připomínka naší nedávné historie. Vyvrcholením obnovy základů štolnavské kaple byla Pouť lidí dobré vůle s bohoslužbou, která se uskutečnila 22. června 2014, a to za účasti několika původních obyvatel Stollenhau.