Prameny (Štolnava, Stollenhau) – rozcestník
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rozcestí
Rozcestník Prameny se nachází v nadmořské výšce 700 metrů na jednom z vrcholků Hanušovické hornatiny, „tyčících se“ mezi Šumperkem, Velkými Losinami a Hanušovicemi (nebo chcete-li Horním Bohdíkovem, Rejcharticemi, Kopřivnou a Potůčníkem) a setkává se zde modrá a žlutá turistická značka. Rozcestník je umístěn na kmeni stromu (javor) na místě, kde od roku 1570 stávala hornická osada a pozdější vesnice Štolnava, která zanikla odsunem původních obyvatel v roce 1946, a poté fyzickou likvidací naší lidovou armádou o necelých dvacet let později.
Jak již bylo uvedeno, setkáte se zde s dvojicí barev turistického značení. Budeme-li brát toto místo jako výchozí bod, můžeme po modré TZ vyrazit buď přes Kopřivnou, Lužnou, a zříceninu Nového hradu do Hanušovic (10,5 km) nebo přes hotel Diana, Velké Losiny a Maršíkov do Sobotína (10,5 km - na této straně však modrá nikde nekončí a můžete po ní pokračovat např. na Skřítek). Žlutá TZ vás zavede buď přes kapli a pramen sv. Anny k železniční zastávce v Potůčníku u Hanušovic (6 km) nebo přes Rejchartice a Kokeše na Tulinku (10 km), tedy v podstatě až na okraj Šumperka.
A na závěr se musím k něčemu přiznat. Nikdy jsem o žádném rozcestníku na Turistiku psát nechtěl. Považoval jsem to za laciné i lascivní a představa, že bych měl popsat např. klasický železný „hříbek“ u šumperské „učňovky“, mě přímo děsí. Prameny jsou ale místem natolik kouzelným, že ho neberu ani tak jako rozcestník, jako spíše úžasnou přírodní scenérii s výhledy na pohoří Kralického Sněžníku a Hrubého Jeseníku. Nedaleko od tohoto rozcestníku se navíc nachází čerstvě odhalené základy kaple sv. Jana a Pavla i starý hřbitov Zaniklé obce Stollenhau.
Kromě zmíněné dvojice vede na Prameny také - ne příliš kvalitní - asfaltka, takže je toto místo dostupné i pro silniční kola a motorizované turisty. Ctitele alternativních energetických zdrojů jistě potěší dvojice "krajinotvorných" větrníků, které se nachází ve směru na Kopřivnou.