Dřevěný kostel Žárová
Dřevěný kostel v obci Žárová jsme si prohlédli během dovolené v Jeseníkách. Kostel byl postaven okolo roku 1610 , když do té doby v obci žádný nebyl. Žárovský dřevěný kostelík je menší a než kostel archanděla Michaela v Maršíkově. Z hlediska stavebně historického je naopak v mnoha ohledech cennější, protože se zachoval v původní podobě. A protože oba objekty stavěl stejný tesařský mistr , můžeme z jeho podoby naopak získávat informace o někdejším vzhledu maršíkovského kostela. Po Bílé hoře byl kostel připojen k losinské faře. Vybavení kostela ze 17. století se nedochovalo. Dnešní varhany pochází z roku 1757. Roku 1789 byl odstraněn starý oltář a ponechán pouze obraz sv. Martina. Na oltáři s krásnými akantovými řezbami je dřevěná kartuše s aliančními znaky Žerotínů a svobodných pánů z Ligenau. V roce 1802 štafíř Franz Buhl z Maršíkova provedl bílý nátěr interiéru. Větší opravy objektu proběhly v roce 1837 a dláždění čtvercovými kameny bylo provedeno roku 1845, kdy byly na oltářní svatostánek zakoupeny sošky dvou andělů. Obrazy Křížové cesty namalované šumperským malířem Karlem Brachtelem získal kostel v roce 1863. Zvon, který si obyvatelé Žárové a Horního Bohdíkova koupili v roce 1922 a ve 2. světové válce byl zrekvírován, se podivným řízením osudu dostal na věž šumperského farního kostela.
Dřevěný kostelík v Žárové obklopuje hřbitov. V některém z rohů kostelíka je pohřbeno 21 lidí, kteří zemřeli při morové epidemii v prosinci roku 1680.
Kostel je přístupný na požádání správkyně paní Adámkové (604 808 476). Kostel byl bohužel několikrát vykraden a z inventáře toho v něm zůstalo velmi málo.