Tuto pozoruhodnou stavbu lze vidět z většiny karlovarských rozhleden, vyhlídek i kopců. Její pozlacené kopule jsou viditelné z dálky i při procházce městem. Většinou, když jsem někde uveřejnil nebo poslal někomu fotografii Karlových Varů, tak se zeptal, co to tam září.
Pravoslavný Kostel Sv. Petra a Pavla stojí v ulici Krále Jiřího, v zástavbě převážně secesních vil. Často je nazýván zkráceně „ruský kostel“.
Stavba s pěti kopulemi byla realizována v letech 1893-1898 na západním okraji města Karlovy Vary. Vzorem pro ni byl byzantský staroruský kostel v Ostankinu poblíž Moskvy. Práce byly prováděny podle plánů architekta Gustava Wiedermanna.
Kostel v byzantizujícím stylu byl založen na centrálním půdorysu řeckého kříže. V místě křížení ramen konstrukce je umístěna kupole s lucernou a soustava pěti pozlacenými věžiček ve tvaru cibulovitých kopulí. Vnější stěny kostela jsou členěny řadou oken a stěny doplňuje zajímavá ornamentální sochařská a figurální malířská výzdoba.
Peníze na stavbu i bohatou výzdobou kostela byly získány ze sbírek mezi srbskou a ruskou zámožnou lázeňskou klientelou a šlechtou.
Kostel bývá většinou (denně od 9,00 do 18,00 hodin) otevřený a přístupný i veřejnosti, neplatí se zde vstupné. A tudíž si může člověk prohlédnout vnitřní zařízení kostela, především zajímavý majolikový dřevěný ikonostas s olejovými ikonami světců od malíře Tjurina.
Chybou by bylo prohlédnout si kostel pouze z ulice Krále Jiřího a v interiéru. Doporučuji se vydat také do ulice Sadové, odkud je též velmi zajímavý pohled na stavbu. Ve zdi terasy schodiště je zde zapuštěn významný bronzový reliéf sochaře M. Hillera, zpodobňující ruského cara Petra I. Velikého.
Kostel dodnes užívá Pravoslavná církev a v areálu objektu stojí budova zastupitelství moskevského patriarchátu.
*
V Karlových Varech máme více krásných a zajímavých kostelů: