Pražské věže - Prašná brána
Turistické cíle • Památky a muzea • Pevnost, opevnění
Prašná brána je jednou z nejznámějších pražských věží a také jedním ze symbolů Prahy. Je situována na rozhraní ulic Na Příkopě, Celetné a Náměstí Republiky. Vedle brány najdeme Obecní dům a hned naproti dům U Hybernů. Od brány směrem do Celené ulice začíná první část Královské cesty, která odtud pokračuje až na Pražský hrad.
Na místě Prašné brány stávala původně jedna z bran staroměstského opevnění, označovaná „U sv. Ambrože“, kterou později vystřídala brána „Horská“ (vycházela z ní totiž cesta na Kutnou Horu). Později, když bylo založeno Nové Město a staroměstské hradby ztratily svůj původní význam, zchátrala natolik, že se jí začalo říkat „Odraná“. Aby nedělala ostudu, tak byla raději stržena a na jejím místě postavena brána nová.
Její výstavba začala v roce 1475 ajedním z jejích hlavních stavitelů byl Matyáš Rejsek. V roce 1483 však byla její stavba přerušena a brána byla pouze provizorně zastřešena. Přibližně od poloviny 18. století sloužila jako skladiště střelného prachu a odtud pochází její dnešní název, Prašná.
Dostavba brány byla provedena v pseudogotickém stylu v letech 1878–1886 architektem Josefem Mockerem dle předlohy Staroměstské mostecké věže a tento vzhled si brána uchovala do dnešní doby.
Prašná brána je vysoká 65 metrů a ve výšce 44 metrů najdeme vyhlídkový Ochoz, na který vede 186 schodů. Brána je přístupná veřejnosti a je majetkem města.
Prašná brána, jedna z nejvýraznějších památek pozdně gotické Prahy, byla postavena na místě zchátralé původní brány hradební Horské, zvané Odraná, která pocházela z 1. pol. 13. století. Byla založena roku 1475 a postavena nákladem Starého Města pražského stavitelem a kameníkem M.Rejskem. Prašnou branou vstupovala do Starého Města jedna z hlavních silnic přicházející z východních Čech, zejména z Kutné Hory. Vstupovaly jí též pražské korunovační průvody českých králů a brána tak zahajuje známou Korunovační, nebo též Královskou cestu, která končí na Pražském hradě u chrámu Sv.Víta. Vchod do brány je z roku 1592, z doby primátora Krocína z Drahobejle. Od konce 17. století, kdy brána sloužila jako skladiště střelného prachu, má název Prašná (původně Nová). V roce 1757 byla brána poškozena pruskou střelbou. V roce 1823 na ní byly umístěny hodiny. V letech 1875-86 byla restaurována a dostavěna v pseudogotickém slohu architektem J.Mockerem za spolupráce významných českých sochařů, kteří vytesali ornamentální ozdoby a též i postavy z dějim Starého města (J.Čapek,B.Seeling,L.Šimek či A.Wildt).
Prašná brána je pozdně gotická stavba na rozhraní ulice Na Přikopech a náměsti Republiky vedle Obecního domu.Brána byla založena v roce 1475.Jeji jméno Prašná získala v 18 století ,kdy brána sloužila jako skladiště střelného prachu.Její výška je 65 metru,má 165 kamených schodu,vyhlidkový ochoz je ve výšce 44 metru.Expozice je věnována Janu Žižkovy,husitství.Co se týče vstupného je to 70 korun.Pro majitele karty Prague tover je zlevněn na 50 korun.