Loading...

Příkazy (u Olomouce) – „nový“ smírčí kříž u zemědělské váhy

Turistické cíle Památky a muzea Kříž

Velkým překvapením se pro příznivce pozoruhodných kamenných svědků dávných zločinů může v současné době stát průjezd hanáckou obcí Příkazy, nacházející se nedaleko Olomouce. Objeví zde totiž krásný pískovcový smírčí kříž, který doposud „nikdy“ neviděli, a který je přesto – s nejvyšší pravděpodobností - nejstarší památkou obce a současně také velkým cestovatelem. Hned na počátku tohoto článku bychom si ovšem měli raději prozradit, že o tomto smírčím kříži, stojícím mezi podstatně mladšími lidovými božími muky a někdejší zemědělskou váhou, na stránkách Turistiky jeho autor již jednou psal (laskavý čtenář se však v žádném případě nemusí bát duplicitního článku, protože je v tomto příspěvku uvedeno o této krásné památce, pocházející z 16. století, jen mnoho nových a zajímavých informací) a že i on byl jeho současnou podobou více než překvapen. Už jen proto, že poslední květnový den letošního roku zde byla k vidění pouze díra v zemi.

V průběhu dne následujícího však restaurátorská firma Werkmann zasunula do této díry zpět původní zdejší smírčí kříž, ovšem v podobě zcela nepůvodní. Kříž byl totiž v restaurátorské dílně odborně ošetřen, nakonzervován, a poté vrácen mezi bývalou váhu a boží muka. Navíc na stejném místě stál tento kříž mnoho desetiletí, ale po celou dobu byl zapadlý po ramena, a nebyl proto vidět ani jeho skutečný tvar ani velikost. Dnes zde tedy tento „trestní pomník“ můžeme – v jeho historii už poněkolikáté - opět vidět v někdejší plné kráse a na původním místě. Ještě nedávno se přitom diskutovalo o tom, zda spodní část kříže vůbec existuje. Je jistým paradoxem, že I někteří místní obyvatelé až o letošním létě objevili památku, která zde přitom prokazatelně stála od 20. let minulého století.

Foto: markyz63

Jak již bylo uvedeno výše, příkazný smírčí kříž by mohl být považován za zdatného turistu. Vždyť svého času doputoval – přes několik dalších obcí – až do Olomouce. Tady se měl na konci 19. století stát pomníkem na hrobě zakladatelů vlasteneckého muzea v Olomouci Ignáta Wurma a Jana Havelky. Pro tento účel byl ale nakonec vybrán jiný smírčí kříž a ten příkazský zůstal ležet na olomouckém hřbitově. Odtud ho „domů“ dovezl jeden z místních sedláků na povozu. V hanácké obci Příkazy byl následně umístěn do kapličky před místní školou. Poté, co byla zbořena, byl kříž přesunut k nové kapli z 20. let minulého století a po velmi krátkém období se pak vrátil na své původní místo.

Historii tohoto kříže provází zajímavá legenda. Na tomto místě prý kdysi stávala chatrč, ve které se scházeli karbaníci k hazardním hrám. Jednou se do hry zapojil také muž, kterému říkali Spáč. Ten při hře neustále zdánlivě podřimoval a předstíral, že hra ho ani moc nezajímá. Nakonec však vždy shrábnul bank, což se, pochopitelně, ostatním hráčům moc nelíbilo, a tak jej prošacovali. Našli u něj ukrytého srdcového krále, který mu přinášel výhry … a tak milého Spáče ve vzteku zabili. Soud jim následně nařídil, aby se vyrovnali s pozůstalými a současně postavili na místě vraždy smírčí kříž. Na něm jsou – údajně a při velmi pozorném pohledu – dodnes viditelné rytiny, připomínající hrací karty.

Foto: markyz63

Toliko legenda. Ve skutečnosti je příkazský smírčí kříž jedním z mála, u kterých víme, kdo a za co jej musel postavit. Jednalo se o součást smlouvy, zapsané v rychtářské knize jako Smlouva o „odkladu hlavy" v souvislosti s vraždou. Tato smlouva byla uzavřena v březnu roku 1529 a podle ní se Pavlovi Liškú a jeho synovi Tomanovi ukládá, aby platili dvě neděle sirotkům zabitého 20 hřiven, v pokoře kříž kamenný vztyčili a třicet 30 mší slúžiti dali. K tomu ještě o masopustu sirotkům přidali sukno na oblečení a kámen vosku, a aby se na tento čas oba ze vsi vystěhovali do vzdálenosti alespoň čtyř mil.

Vzhledem k výše uvedeným skutečnostem je zřejmé, že ani autorův původní článek ani jiné informační zdroje neuvádí dnes platné míry této památky. Vězte tedy, že kříž je 96 centimetrů vysoký (nadzemní část) a 45 cm široký. A protože autor článku měl - v době, kdy pořizoval fotodokumentaci k tomuto článku - u sebe jen fotoaparát a průpisku, děsil obyvatele obce i náhodné pozorovatele z aut, projíždějících po někdejší císařské silnici, tím, že se ke kříži z roku 1529 různě tiskl a jeho rozměry si přenášel na vlastní tělo, aby je pak doma převedl na číselnou hodnotu.

Poslední aktualizace: 6.9.2015
Nadmořská výška:
227 metrů nad mořem
Příkazy (u Olomouce) – „nový“ smírčí kříž u zemědělské váhy na mapě
Autor: markyz63
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Příkazy (u Olomouce) – „nový“ smírčí kříž u zemědělské váhy

Příkazy – smírčí kříž
Příkazy – smírčí kříž
Kříž
Příkazy jsou vesnickou památkovou rezervací, nacházející se severozápadně…
0.2km
více »
Příkazy
Příkazy
Vesnice
Obec Příkazy najdeme severovýchodním směrem od města Olomouc a v zeměděls…
0.4km
více »
Kolem olomouckých jezer a hanáckých božích muk k Litovelskému Pomoraví
Kolem olomouckých jezer a hanáckých božích muk k Litovelskému Pomoraví
Cestopisy
Oblast Litovelského Pomoraví patří mezi lidem šumperským k dlouhodobě…
0.5km
více »
Příkazy - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Příkazy - kaple sv. Cyrila a Metoděje
Kaple
Typická hanácká obec Příkazy se nachází - směrem severozápadním -…
0.6km
více »
Příkazy (u Olomouce) – hanácké žudry
Příkazy (u Olomouce) – hanácké žudry
Dům, budova
Hanácká obec Příkazy, písemně poprvé zmiňovaná v roce 1250 a nacházející…
0.6km
více »
Příkazy – kříž (na návsi)
Příkazy – kříž (na návsi)
Kříž
Obec Příkazy, kterou najdeme severozápadně od Olomouce je všeobecně známá Hanáckým skanzenem, tedy souborem lidových staveb z oblast…
0.7km
více »
Příkazy (u Olomouce) - socha sv. Jana Nepomuckého
Příkazy (u Olomouce) - socha sv. Jana Nepomuckého
Socha
Vzhledem k tomu, že jsou Příkazy u Olomouce typickou hanáckou vesnicí, je…
0.9km
více »
Příkazy / Náklo - lipové stromořadí
Příkazy / Náklo - lipové stromořadí
Památný strom
Alej 64 památných stromů známá jako lipové stromořadí u říčky Cholinky…
1.1km
více »
Příkazy a Náklo – boží muka v počtu nevídaném
Příkazy a Náklo – boží muka v počtu nevídaném
Boží muka
Množství drobných sakrálních památek, zvaných boží muka, je v širokých…
1.2km
více »
Náklo – pomník 1. světové války
Náklo – pomník 1. světové války
Pomník
Že je pomníků 1. světové války mnoho v celé nejen naší zemi (i všude jinde, kde se bojovalo) není třeba zvláště pochybovat. Pomníky se různí podle v…
1.7km
více »
Náklo – fara, původně barokní letohrádek
Náklo – fara, původně barokní letohrádek
Letohrad
„Hlavní“ ulici v hanáckém Nákle nenápadně krášlí poněkud zanedbaná…
1.8km
více »
Náklo – kostel sv. Jiří
Náklo – kostel sv. Jiří
Kostel
Obec Náklo se nachází 11 kilometrů severozápadně od Olomouce a žije zde…
1.8km
více »
Náklo-hrad a letohrádek
Náklo-hrad a letohrádek
Hrad
Obec Náklo leži 12 km severozápadně od Olomouce u dálnice na Svitavy asi 6…
1.8km
více »
Náklo - socha sv. Floriána
Náklo - socha sv. Floriána
Socha
V hanácké obci Náklo, ležící asi jedenáct kilometrů severozápadně od Olomouce, se nachází pozoruhodných památek hned několik. Jednou…
1.8km
více »
Náklo
Náklo
Vesnice
Obec Náklo se nachází v oblasti mezi Olomoucí a Litovlí, v oblasti Hornom…
1.9km
více »
Mezice – Pomník padlých Velké války
Mezice – Pomník padlých Velké války
Památník
Pomníky padlých Velké války, tedy 1. světové jsou skutečně vidění skoro v každé obce, včetně těch malých. Počtem 350 obyvatel můžeme Mezice jako mal…
2.6km
více »
Mezice – vykopaná Kalvárie
Mezice – vykopaná Kalvárie
Socha
Náves v Mezicích u kapličky Panny Marie zdobí takřka novotou zářící sousoší, nebo kdo chce říci kříž Kalvárie. Víceméně nejde o nijak zvláštní typ s…
2.6km
více »
Skrbeň
Skrbeň
Tvrz
Obec Skrbeň s tvrzí se nachází 9 km Sz od Olomouce směrem na Litovel. Ze …
2.8km
více »
Rokytnice u Přerova
Rokytnice u Přerova
Tipy na výlet
Do městečka Rokytnice, asi 5 km od Přerova...Autem, jede sem i mí…
2.9km
více »
Hynkov – Válečný pomník
Hynkov – Válečný pomník
Pomník
Pomník obětem událostí Velké, tedy první světové války nechybí ani v Hynkově, v současné době spadající pod správu obec Příkazy. Pom…
4.1km
více »
zavřít reklamu