Příkazy (u Olomouce) - socha sv. Jana Nepomuckého
Vzhledem k tomu, že jsou Příkazy u Olomouce typickou hanáckou vesnicí, je celkem nepřekvapivé, když zde najdeme boží muka a barokní sochu našeho velkého oblíbence, světce Jana Nepomuckého. Tato kvalitní socha pochází z roku 1716, je zhotovena z pískovce a najdeme ji na počátku lipového stromořadí ve směru na Náklo.
Celá tato památka je tvořena několika stupni. Vše začíná nízkou kamennou základnou, na které je umístěn hladký sokl s volutově rozšířeným podstavcem v dolní části. Tento podstavec pak přechází v hranol ukončený profilovanou římsou. Na vrcholu se nachází postava světce, který stojí na oblaku s hlavami andílků. Janova postava je prohnutá, prostovlasá a s hlavou zdviženou vzhůru. Nad hlavou můžeme vidět pětihvězdnou svatozář. V náručí drží sv. Jan Nepomucký kříž.
Čelní stranu rozšířené spodní části podstavce zdobí kartuše s reliéfem zobrazujícím světcovo svržení z mostu. Okolí kartuše doplňují akanty, užší část podstavce pak letopočet 1716. Smutnou zajímavostí je fakt, že na obou bočních konzolách podstavce původně stály postavy andílků, které dnes již chybí. Jeden z andílků držel knihu a biret, druhý klíč.
Příkazská socha sv. Jana Nepomuckého je považovaná za kvalitní kamenosochařskou barokní práci, raný doklad kultu sv. Jana Nepomuckého u nás i skulpturu cennou bohatstvím svého zpracování. Proto také byla hned v květnu roku 1958 zapsána na seznam našich chráněných kulturních památek a od července 1995 je také součástí vesnické památkové rezervace.