Loading...
Turistické cíle • Technické zajímavosti • Důl, štola, šachta
Na severozápadním pomezí Prahy, při jižním okraji pražské městské části Přední Kopanina se nachází zajímavý opukový lom. Jeho návštěvu lze doporučit i těm, kteří nejsou znalci geologie. Jedná se totiž o přírodní památku.
Nejstarší písemné zprávy o zdejších opukových lomech pocházejí sice až z poloviny 19. století, ale otevřeny musely být již ve 12. století, jelikož z této opuky byla postavena rotunda sv. Máří Magdaleny v obci Přední Kopaniny.
V minulosti byl v lomu odkryt zajímavý geologický profil, který je dnes předmětem ochrany. Jedná se o vědci uznaný stratotyp korycanského a bělohorského souvrství v křídových sedimentech, který je v současnosti jediný větší odkryv bělohorských opuk na pražském území. V této významné geologické lokalitě je možno v hornině pozorovat místy drobné bioklasty a jehlice mořských hub, které se zde sedimentovaly.
Z botanického hlediska je území přírodní památky celkem nevýznamné. Vlastní lom je skoro bez vegetace. V jeho okolí rostou na starších odvalech opuky druhotné porosty dřevin, na zbývajících plochách převládají luční porosty. Zajímavě vypadá malá borovicová lesnatá část území východně od Kopaninského potoka. Vlivem těžební činnosti v lomu je zdejší vegetace značně pozměněná.
Z ptáků zde byl pozorován rehek zahradní a z plazů ještěrka obecná. Ani jednoho jsem však nespatřil, zato přede mnou utíkali dva zajíci. Zajímavostí této lokality je 540 druhů motýlů, kteří zde byli zaevidováni. Já jsem spatřil pouze jednoho.
Vznik této přírodní památky byl umožněn lidskou činností, kterou byla těžba. Mezi pražskými lomy opuky má zdejší ložisko výjimečné postavení. Obsahuje totiž 80 až 120 cm mocnou vrstvu nazlátlé až načervenalé opuky. Zlatá opuka, jak se jí říkalo, byla oblíbeným dekoračním i sochařským kamenem.
Mezi nejstarší doložené využití zdejší kopaninské opuky patří vytvoření oltáře pro nový kostel sv. Cyrila a Metoděje v Karlíně v roce 1863. Dále byla v letech 1868 – 1873 použita při obnově Chrámu sv. Víta. Jedna z posledních známějších cest místní opuky směřovala na Pražský hrad, kde ji kameníci potřebovali při opravě věží baziliky sv. Jiří (2001 – 2004).
V severovýchodní části lomu probíhala těžba opuky donedávna, dnes tam však visí cedule oznamující ukončení těžby. Co však probíhá nekontrolovatelně dál, je ukládání všemožného odpadu na všelijaká místa. Tento závažný negativní zásah postupně likviduje i navazující plochy.
Přírodní památka Opukový lom u Přední Kopaniny má ev. č. 1109 a byla vyhlášena v roce 1988. Její správu provádí Magistrát hlavního města Prahy. Rozloha činí 4,13 ha a lokalita se nachází v nadmořské výšce 340 až 350 metrů.
Nejlépe sem lze přijet z Prahy po rychlostní komunikaci R7, ze které se u letiště odbočí na silnici směr Tuchoměřice a na následující křižovatce opět Doprava k obci Přední Kopanina. Na jejím okraji lze zaparkovat a pěšky se vydat k lomu. Je potřeba však počítat s tím, že zde o turisty nestojí a tudíž je lokalita bez značení.
Ve vyprávění se zmiňuji o těchto dvou kostelích, které jsem navštívil a jež mají něco společného s místní opukou: Kostel sv. Cyrila a Metoděje:https://www.turistika.cz/mista/kostel-svateho-cyrila-a-metodeje-v-praze a Kostel sv.Máří Magdalény:https://www.turistika.cz/mista/predni-kopanina-kostel-sv-mari-magdaleny
Blog o dalších navštívených místech a cestách autora článku: http://bubinga.blog.cz/