Přírodní památka Strž ve Stupné
Turistické cíle • Příroda • Rokle
Strž ve Stupné je zajímavým geomorfologickým prvkem, hlubokou roklí západně od dolního konce Vidochova, dnes součásti Stupné na Novopacku. Rokle dlouhá přibližně 650 metrů klesá ve směru západ – východ o 60 výškových metrů, ze 480 na 420 m n. m. Protéká jí bezejmenný potůček, který je pravostranným přítokem Zlatnice. Potůček svojí zpětnou erozí vyhloubil v permském podloží, složeném ze staropackého pískovce, arkózy, slepence a prachovce, hluboký zářez.
Rokle není pouze zajímavým krajinotvorným prvkem, ale i vzácným biotopem. V horním cípu lokality, na mokré louce s prameništěm, se daří zákonem chráněné bleduli Jarní (Leucojum vernum). Vzácná erozní rokle a hojný výskyt bledule Jarní byly pro Okresní úřad v Jičíně důvodem k vyhlášení lokality přírodní památkou. Stalo se tak dne 26. září 1990 na ploše 3,85 hektaru.
Vlastní rokle je porostlá buky a javorem klenem, k vidění je i lípa, smrk či bříza. Bylinný podrost je různorodý. Vyskytuje se tu bažanka vytrvalá, dymnivka dutá, šťavel kyselý, devětsil bílý, sleziník červený a různé kapradiny.
Z bylin se blíže zmíním pouze o bleduli Jarní, lidově zvané Koukořík. Jedná se o jednoděložnou trvalku z čeledi amarylkovitých. Kvete od února do dubna, podle teplotních podmínek. Bledule dorůstá výšky 10 až 30 cm, její bílé zvonkovité květy jsou na okraji zdobeny žlutými skvrnami. Bezlistý stvol a úzké listy vyrůstají z podzemní cibule. Z jedné cibulky vyrostou 3 až 4 listy a 1 až 2 květy. Bledule se rozmnožuje semeny nebo dceřinými cibulkami. Je jedovatá. Její ochutnání vyvolává nadměrné slinění, průjem, zvracení a slabost. Bledule jarní roste na vlhkých stanovištích, v dosahu potoků a pramenišť. Jejím domovem jsou nejčastěji olšiny, lužní lesy, nivní louky a potoční úvaly.
Přírodní památka je dostupná z obce Stupná. Kolem dolní části rokle vede modrá turistická značka z Nové Paky do Borovnice.