Loading...
Turistické cíle • Výletní místa a parky • Rezervace
Choltická obora o rozloze téměř 70 hektarů (69,01 ha) se nachází mezi městysem Choltice a obcí Chrtníky v podhůří Železných hor. Volně navazuje na choltický zámecký park. Do obory vás přivede červená turistická značka z Choltic, která dále pokračuje do Svojšic.
První zmínka o oboře pochází z 16. století. V roce 1623 se tu chovalo 40 jelenů, a ve druhé polovině 17. století jich už bylo 150. Záznam z roku 1789 zmiňuje, že v oboře byli chováni i daňci. Chov lesní zvěře v oboře byl ukončený v roce 1945, kdy ustupující němečtí vojáci poničili plot, a stočlenné stádo daňků uteklo.
Po druhé světové válce byl majetek Thunů zkonfiskován. Zámek i oboru koupil Místní národní výbor v Cholticích. Začátkem padesátých let oboru dostaly do správy Státní lesy, které o ni nepečovaly tak, jak by si zasloužila. Až po roce 1973 se zanedbaná obora dočkala vyčištění svých tří rybníků: Chrtnického, Červeného a Zrcadla, napájených potokem Strouha. Pro úplnost uvedu, že tyto rybníky doplňuje malá vodní nádrž Klicerda a soustava starých studní. V letech 2013 až 2014 došlo k revitalizaci rybníků Chrtnický a Červený.
Dne 2. listopadu 1992 Okresní úřad v Pardubicích vyhlásil oboru přírodní rezervací. Dne 22. srpna 2013 Pardubický kraj vydal v této záležitosti novou vyhlášku, která zrušila tu původní z roku 1992. Důvodem vyhlášení přírodní rezervace byla ochrana lesních porostů bohatých na velkolepé duby letní, buky lesní a jasany ztepilé. V oboře se dodnes zachovala torza dvou dubů letních o obvodu kmene 885 cm, respektive 675 cm. Obě torza jsou evidována jako památné stromy. Dalším důvodem bylo zajímavé geomorfologicky členité území s potokem a vodními plochami, které vytváří vhodné podmínky pro růst vzácných i běžných druhů rostlin, a pro přítomnost většího počtu druhů živočichů.
Dnes oboru využívají návštěvníci zámku a obyvatelé Choltic k procházkám. Mohou si tu připadat trochu jako ve strašidelném lese nebo v pralese. Padlé stromy, jejich torza a koruny prorostlé jmelím navozují zvláštní atmosféru. Nutno dodat, že padlé a rozpadající se kmeny stromů jsou zde ponechávány záměrně.
V dutinách trouchnivějících stromů se vyskytují cenné druhy hmyzu. Byl tu potvrzen výskyt páchníka hnědého, zlatohlávka skvostného, střevlíka, kovaříka rezavého. V dutinách hnízdí i ptáci, a to holub doupňák, kavka obecná, strakapoud malý a prostřední. U rybníků je slyšet kuňka obecná, ropucha zelená, rosnička zelená, skokan zelený a štíhlý. Zahlédnete zde i čolka obecného. Domov v oboře našel vrápenec malý, netopýr černý, hvízdavý, nejmenší, rezavý a vodní.
Na jaře v oboře kvete sasanka hajní a pryskyřníková, pižmovka mošusová, později ptačinec velkokvětý a konvalinka vonná. Do výčtu stromů se raději nepouštím. Včetně výše uvedených tu napočítali 26 druhů jehličnanů a 70 druhů listnáčů. Choltická obora spolu se zámeckou zahradou určitě stojí za návštěvu.