Loading...
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Vesnice
Ves Proruby leží v kopcovité krajině Podkrkonoší, v tak zvaném Dědečkově údolí na horním toku Válovického potoka, který se u Velkého Třebešova vlévá do Úpy. Jsou místní částí obce Brzice, nacházející se asi kilometr a půl jihovýchodně od Prorub.
Historie obce
Proruby byly založeny zřejmě roku 1476 a spadaly společně s Vyhnánovem pod prorubské manství, patřící trutnovskému hradu. Název obce napovídá, jak byla založena – prorubána v lesích, tedy vystavěna na zelené louce po vykácení a vyklučení lesa, který musel ustoupit osídlení. Historie majitelů obce je velmi pestrá, neboť již od jejího založení se zde střídala jedna vrchnost za druhou. Mezi držitele obce tak patřilo například město Jaroměř, rod z Pernštejna, Valdštejnové, Šporkové a další.
V roce 1588 byl sepsán urbář smiřického panství, které v té době patřilo rodině z Valdštejna. Ves Proruby (Prorub) v tomto urbáři figuruje, jsou zde zaznamenány dávky odváděné vrchnosti vždy na svatého Jiřího (24. dubna) a Havla (16. října). Z hlediska držby a rozvoje panství jsou kromě Valdštejnů důležití především Šporkové, kteří drželi ves v 17. a 18. století. Jedním z nejznámějších majitelů je pak František Antonín ze Šporku, zakladatel Kuksu, velmi obětavý a svědomitý správce panství, oblíbený i mezi poddanými.
V roce 1848 došlo k reformě zemské správy a o rok později se Proruby staly součástí obce Mezilečí a tím i okresu Dvůr Králové nad Labem. V druhé polovině 19. stoleté došlo i k zajímavému rozdělení obce – vzhledem k tomu, že zde panovaly velké neshody mezi německým a českým obyvatelstvem, německá část obce se v roce 1878 odtrhla a vytvořila samostatnou obec. Zpět do jedné obce pak byly obě části spojeny až v roce 1924. Od roku 1990 spadají Proruby správou pod nedalekou obec Brzice.
Turistické informace
Prorubami prochází modrá turistická značka vedoucí z Úpice k potoku Běluňka. Obcí také vede cykloturistická stezka č. 4097, dlouhá celkem 21 kilometrů, začínající v Choustníkově Hradišti a končící v Ratibořicích.