Průhonice
Turistické cíle • Města, obce, vesnice • Městečko
Další zajímavosti v nejbližším okolí či v místě Mapa 37 B2
zámek (1812)
kostel Narození Panny Marie (1300)
umělá zřícenina Gloriet (1830)
botanický park
Hole u Průhonic - tvrziště (1429)
rybníky, archeologické nálezy
První zmínka o objektu 1187
Prvopočátek osídlení průhonického katastru posunuli nedávno archeologové do období kolem 5 tisíciletí př.n.l. V místní části Komárov (Hole u Průhonic), totiž odkryli sídliště obyvatelů z kultury s lineární keramikou. První zmínka o obci v roce1187 zaznamenává pouze kostel,ale nikoliv majitele. Ty máme doloženy prvně až roku 1270, kdy pramen uvádí vladyky se zdejším predikátem na tehdejším dvorci. Obec bude patrně ještě starší, ale nevíme zda kolem kostela byly již nastavěny nějaké budovy. Kostel totiž pochází z poslední čtvrtiny 12. století. Nedaleko původního panského dvorce nechali páni z Říčan, kteří vlastnili ves později, vystavět tvrz, kterou od nich kolem roku 1390 vykoupili pražští měšťané. V roce 1404 zakoupil od měšťanstva tvrz Jan Dubečský z Dubče v jehož rodě zůstaly Průhonice do roku 1508 a kdy je dědickou formou přepsán Zapským ze Zap. Zapští, kteří drželi ves po dalších 108 let, nechali zdejší tvrz přestavět do zámecké podoby. Zámek v roce 1616 získali Donínové z Donína a jimi začíná rychlý sled střídání majitelů. Mezi držiteli byli zapsáni i Borovanští z Borovan, pražští jezuité, Trauttmansdorfové, Des Foursové, Dohaličtí z Dohalic, Nosticové a konečně hrabě Arnošt Emanuel Sylva-Tarrouka. Tento poslední udávaný majitel nechal zdejší zámek přestavět do dnešní podoby v letech 1889 – 1894 a také se zasloužil o vznik dnešní botanické zahrady, tehdejšího zámeckého parku. Sylva – Tarroukové drželi Průhonice do roku 1927, kdy zakoupil celý areál stát a byla tak zpřístupněna zahrada. Zámek je dnes účelově využíván. Po domluvě však můžete navštívit stálou exposici o historii zámku i zahrady a jejím zakladateli. Při procházce parkem nalezneme velké množství okrasných keřů, rostlin a zajímavých stromů včetně zříceniny glorietu, který byl přístupný po obvodovém schodišti. Nejprve se snad jednalo o dvoupatrovou stavbu. V parku kromě 40 km cest nalezneme ještě účelové stavby „ Česká chaloupka“ a „Tyrolský srub“. V kostele, který je součástí zámku jsou zachovány nástěnné fresky z roku 1325. Součástí obce je i bývalé tvrziště zvané Hole u Průhonic, které je doloženo prvně v roce 1429 v majetku pražských měšťanů. Součástí Průhonic se Hole staly v roce 1508, kdy je zakoupili Dubečští z Dubče a snad proto zdejší tvrz neudržovali. Ta později zpustla a zanikla ještě v první polovině 16. století. Obec nalezneme na červené TZN od Dolních Jirčan do Prahy – Hostivaře. Územím Průhonického parku protéká známý pražský potok Botič, který zde přijímá několik přítoků.
Průhonice jsou městečko na Botiči jižně od Prahy. Jejich dominantou je zámek vzniklý na místě tvrze, která zde stávala již ve středověku. Renesanční zámek nechal poč.19.stol. hrabě Nostic upravit empírově a v r.1855 dostal panství věnem hrabě Sylva-Taroucca a v l.1889-94 nechal zámek přestavět ve stylu české novorenesance. Arnošt Emanuel Sylva-Taroucca také vytvořil rozlehlý - 250ha - Zámecký park, v němž roste 1200 druhů rostlin.
Do Průhonic jezdí autobusové linky z Opatova a pro cestu rovnou k zámku je nejvýhodnější vystoupit na zastávce Průhonice nacházející se na centrálním náměstíčku; pro cestu podél plotu po červené se však hodí i zastávka Průhonice,,Hole.
V Průhonicích byste rozhodně měli vidět zámek, který je částečně přístupný veřejnosti. Zvenčí je na něj nejlepší pohled z parku, kam se dá vstoupit branou u zámku, kde se vybírá vstupné, nebo některou z branek. Překrásný park je rozdělený na dvě části silnicí Hrnčíře - Dobřejovice a lze jím buď celým projít a pak pokračovat třeba na Osnici, nebo se tam klidně i celý den procházet - možností se pro to nabízí dost, neboť parkem vede celkem asi 40 km cest. Kromě hlavního vstupu u zámku je do něj po dvou brankách do každé z obou částí z již zmíněné silnice, brána na jihu u okraje Osnice a možná ještě nějaká branka, o níž nevím.
Průhonicemi prochází červená turistická značka podél Botiče od Hostivaře, která podle starších map procházívala parkem, což napovídá, že se zde vstupné asi neplatilo; dnes celý park obchází (kolem kapličky u odbočky na Zdiměřice) a za ním pokračuje po staru přes Osnici na Horní a Dolní Jirčany.
Text je přejatý z Průvodce k průvodci I - http://ondra-pdvyv.wz.cz/PkP/PkP1.pdf.
Anotaci naleznete zde - https://www.turistika.cz/cestopisy/show/pruvodce-k-pruvodci-i-okoli-prahy.html.