Pula – kaple Sličné Matky Boží (Kapelica sv. Marije Formoze)
Turistické cíle • Památky a muzea • Kaple
V chorvatském historickém městě Pula najdeme nejen historické památky věhlasné až světoznámé, ale i ty méně proslavené, utajeněnjší ... ale mnohdy také o to krásnější. Jednou z nich je právě půvabná bazilikální kaple sv. Marie Formosy neboli Sličné Matky Boží. Tato byzantinská kaple je jedinou dochovanou částí stejnojmenné pulské raně křesťanské baziliky z II. poloviny 6. století. Přesněji řečeno z roku 556. A tato bazilika byla pro změnu součástí zdejšího benediktinského opatství, které nechal postavit ravennský arcibiskup Maksimianus, pocházející z nedalekého Vestaru u města Rovinj. Je proto logické, že historie obou staveb je takřka shodná.
Bazilika měla od počátku dvě zcela symetrické boční kaple ve tvaru řeckého kříže, které byly umístěny vedle presbyteria. Z těchto dvou kaplí se však dochovala do dnešních dnů pouze ta jižní, zatímco zbytky severní kaple byly zakomponovány do sousedního bytového domu. Je přitom zajímavé, že přes blízkou podobnost s ravennskými raně křesťanskými stavbami není tato postavena z cihel, ale z kamene.
Kaple centrálního typu s polygonální apsidou plnila pravděpodobně také funkci mauzolea, o čemž svědčí nález – do jižní kaple umístěného – cenného biskupského kamenného sarkofágu. Lze tedy předpokládat, že se jednalo o pohřební kapli zvanou parekklésion nebo v Pule spíše memorijalna kapela (Vzpomínková kaple).
Kapli kromě půdorysu ve tvaru kříže charakterizují také vnější lizény a slepé oblouky. Na podlaze i stěnách kaple se v minulosti nacházely vzácné mozaiky, jejichž fragmenty jsou dnes uloženy ve zdejším Archeologickém muzeu. Nechyběly prý ani krásné štuky. I v současné době však kaple Marie Formosy patří – zejména vzhledem ke své velikosti, stylu výstavby a kompletní konzervaci - k památkám s velkou architektonickou hodnotou. Je totiž považována za druhou nejvýznamnější raně křesťanskou stavbu na chorvatském území.
Kaple, pocházející z období císaře Justiniána, se nachází na nároží ulic Flaciusova a Maksimijanova, tedy mezi historickým centrem města na straně severní a mořskou hladinou na té jižní. Je také součástí bývalého tzv. Archeologického parku.